Zbývalo jen málo a toto architektonické dědictví Indie by si už nikdy nikdo neprohlédl

Na poslední chvíli se podařilo zachránit před demolicí koleje, které navrhl známý architekt Louis Khan. Návrh na demolici zrušila rada guvernérů institutu. Tyto koleje měly být nahrazeny novými objekty, jejichž návrh měl vzniknout na základě mezinárodní architektonické soutěže. Jelikož byl opraven i objekt stávajícího kampusu, demolice by byla hodně necitlivá.

Co zapříčinilo změnu rozhodnutí

Na základě tlaku mezinárodního hnutí rada guvernéru svoje rozhodnutí o demolici zrušila. Původně bylo plánována demolice 14 z 18 objektů, které byly postavené v letech 1968 a 1978. Jako důvod byly uvedené problémy se zatékáním do střech objektů, nevyhovující wc, vlhkost zdí, a jejich plíseň. Jelikož byly budovy pro další účely opravené, zdálo se rozhodnutí o demolici hodně diskutabilní. Nakonec změna rozhodnutí znamená zachování celého objektu institutu jako celku. A to je pro mezinárodní hnutí velká výhra.

Foto: Pixabay

Jak je naplánovaná rekonstrukce

Celý objekt je postavený tak, aby vzduch mohl proudit z jedné místnosti do druhé. Na konci budovy pak vzduch uniká ven, a tak v celé budově zůstává stále čerstvý. To je v Indii, kde v létě panují tropická vedra velmi důležité, zvlášť, když je budova plná studentů. V podstatě celá budova kampusu je postavená v jednotném stylu, a tak dle vyjádření historika Roberta McCartera, je demolice části celého objektu zbytečná. Do mezinárodního hnutí za zachování budov kolejí se zapojilo mnoho institucí a bylo podáno několik petic, které podepsaly tisíce lidí po celém světě. Nakonec je všechny obdržela rada guvernérů, a ti stáhli svůj návrh na demolici objektů kolejí.

Změna rozhodnutí unikátní stavbu zachránila

Rada vydala dopis, kde své rozhodnutí zdůvodňuje. Jako jeden z důvodů uvádějí, že by bylo špatné zbourat budovy, které podle nich vytvářejí kulturní dědictví národa, a že se určitě najde způsob, jak budovy opravit, stejně jako se našel způsob opravy ostatních budov.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Louis_Kahn, https://www.archiweb.cz/louis-isadore-kahn

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.