Nejdelší a zároveň nejzajímavější jeskynní systém na světě má délku přes 600 kilometrů! Nazývá se příhodně: Mamutí jeskyně

Mammoth_Cave_travertine_formation2

Stará legenda praví, že o této nejdelší jeskyni Mammoth Cave se svět dozvěděl díky objeviteli Johnu Houchinsovi, a to již ve druhé polovině osmnáctého století. Načež archeologické vykopávky potvrzují, že prvotní vstup do jeskyně byl objeven dokonce před neuvěřitelnými 6000 lety! Tuto obdivuhodnou turistickou atrakci s neuvěřitelnými krápníky naleznete v Národním parku Mamutí jeskyně v Kentucky ve Spojených státech amerických.

Jeskyně se postupně rozrůstala až dosáhla gigantických rozměrů

Z tehdejší jedné jeskyně se postupem času a dalším prozkoumáváním badatelů počet kilometrů chodeb a tras stále navyšoval. První poznatky, že se jedná o nejdelší jeskyni světa, byly prezentovány již po druhé světové válce. Obrat nastal v roce 1972, kdy průzkumníci zjistili, že je jeskyně propojená s Flintovou jeskyní, o které se tradovalo, že do té doby byla třetí nejdelší jeskyní na světě. V současné době se udává až na 630 kilometrů jeskynních chodeb. Oproti tomu největší jeskynní hrad světa se nachází ve Slovinsku a taktéž se jedná o velmi atraktivní prožitek.

Mammoth_Cave_Gothic_Ave

Autor: By Dave Bunnell – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=48916497

Chloubou podzemí Mamutích jeskyní jsou nádherné stalaktity, stalagmity a sádrovcové růže

Stalaktit je krasový jev, kdy krápník vyrůstá od stropu jeskyně. Tento jeskynní útvar vzniká díky srážením rozpuštěného uhličitanu vápenatého za působení změn tlaku a teploty. Naopak stalagmity vznikají na dně jeskyně a rostou směrem nahoru. V případě propojení těchto dvou krápníků vzniká stalagnát.

Jeskyně je i přirozeným domovem chráněných zvířátek

Jsou jimi zejména hnědí, žlutaví a hnědošedí netopýři. Nicméně turisté mohou spatřit i mloky, jeskynní krevety a nespočet pavouků, kteří do těchto prostor prostě patří a neodradí ani pravidelné statisíce návštěvníků. Ročně tu projde dokonce až 1,5 miliónu krasových obdivovatelů, kteří si nechtějí nechat ujít tuto obdivuhodnou jeskynní nádheru. Nevšední zážitek a dobrodružství pod zemí za to stojí. Turisté milují obzvláště Mamutí dóm s jeho ohromnými sloupy a výškou 59 metrů.

Trasu můžete zvolit podle svého uvážení, a to jak kratší pro rodiny s dětmi, tak pro nadšence i delší. Doprovázet vás budou zkušení jeskyňáři. Zajímavostí je i plavba po podzemní říčce Echo.

Náhledové foto: By NPS – https://www.nps.gov/media/photo/view.htm?id=31AE4F7F-1DD8-B71B-0BF11F0110B23707, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=71117539

Zdroje: https://cs.wikipedia.org/wiki/Mamut%C3%AD_jeskyn%C4%9B_(USA), https://www.stoplusjednicka.cz/nejzajimavejsi-jeskyne-sveta-pet-podzemnich-skvostu

favicon

V Čechách je krásně, tak proč někdy nevyrazit za hranice všedních dnů...?