Každý pátý řidič nemá v pořádku autolékárničku – mnohdy za to mohou i obchody

Není autolékárnička jako autolékárnička – to by mělo vědět přibližně 20 % řidičů, kteří neustále riskují a vyjíždí na cestu s nedokonalou výbavou – mnohdy o tom bohužel vůbec nevědí.

Průzkum společnosti HARTMANN – RICO ukázal, že téměř jedna pětina českých vozidel nemá lékárničku zcela v pořádku – konkrétně hovoří o 20 %. a přitom jde o alarmující čísla. Centrum dopravního výzkumu totiž eviduje za období květen–říjen loňského roku o 10 504 vážných dopravních nehod víc než ve zbytku roku. V letní motoristické sezóně tak nehodovost vzrostla téměř o 24 %. Právě tehdy se tak může dobře zásobená lékárnička opravdu hodit.

Autolékárnička není jen na okrasu

Podle platné české legislativy musí první pomoc v případě nutnosti poskytnout každý, kdo je toho schopen. Myslíte si, že se z toho nějak vyvléknete? Pak se nenechte mýlit. Toto pravidlo totiž platí i pro svědky, respektive účastníky dopravních nehod, a kompletní autolékárnička je v takovém případě nenahraditelný pomocník. Vyplatí se ji proto udržovat v pohotovosti.

Foto: ČTK

Jen samotný obsah leckdy nestačí

Vyplatí se však hledat i lékárničky, které mají něco navíc – a to zvláště ve chvíli, kdy nejste v používání první pomoci právě zběhlí. „U dopravní nehody nejde jen o autolékárničku, ale je velmi důležité vědět, co v danou chvíli dělat. Spojili jsme se proto s aplikací Záchranka, a společně jsme vytvořili praktický návod, jak postupovat při autonehodě, aby každý s naší autolékárničkou dokázal ochránit sebe, své blízké a zároveň věděl, jak poskytnout účinnou zdravotní pomoc a třeba i někomu zachránil život,“ říká Kateřina Vašínová, Brand Manažerka HARTMANN – RICO.

Povinný obsah autolékárničky

Váháte nad tím, zda právě vaše autolékárnička splňuje všechny limity? Ověřte si to.

Autolékárnička velikosti I. (pro osobní vůz) musí dle vyhlášky 341/2014 Sb. obsahovat tento zdravotnický materiál:

– 3x hotový obvaz s 1 polštářkem (šíře nejméně 8 cm, savost nejméně 800 g/m2)

– 3x hotový obvaz s 2 polštářky (šíře nejméně 8 cm, savost nejméně 800 g/m2)

– 1x hladká náplast na cívce (velikost 2,5 cm x 5 m, min. lepivost 7 N/25 mm)

– 1x škrticí pryžové obinadlo (60 x 1250 mm)

– 1x chirurgické pryžové (latexové) rukavice v obalu

– 1x zahnuté nůžky (se sklonem) v antikorozní úpravě se zaoblenými hroty – délka nejméně 14 cm

– 1x isotermická fólie (min. rozměr 200 x 140 cm)

Zdroj: Až 20 procent automobilů v ČR nemá kompletní lékárničku. Jejich majitelé riskují pokuty i lidské životy | Protext – PR služby ČTK, https://www.povinneruceni.biz/povinna-vybava-lekarnicky

Náhledové foto: ČTK

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.