Ze Stezky korunami stromů Lipno na zříceninu Vítkova hrádku

Vodní nádrž Lipno a její okolí je vítaným cílem turistů, cyklistů, houbařů i milovníků koupání a vodních sportů. Díky její obrovské vodní ploše, která je největší u nás, se jí přezdívá jihočeské moře. Voda zde sice není slaná, ale pokud vám to nevadí, tak i na Lipně můžete prožít příjemnou dovolenou. A to nejen tu letní, ale i zimní – třeba ve Ski areálu Lipno-Kramolín. O velkých letních prázdninách ovšem stojí za to si užít všeho, co nádrž Lipno nabízí.

Stezka korunami stromů

Moderní turisté se nespokojí pouze s krásami přírody, ale chtějí zažít něco víc. I proto jsou budovány tolik oblíbené stezky korunami stromů. Jednu z nich najdete na kopci Kramolín nad obcí Lipno nad Vltavou. Když necháte své auto na parkovišti v obci, tak nahoru na kopec se pohodlně dostanete čtyřsedačkovou lanovkou nebo pravidelnou autobusovou linkou. Stezka je vybudována z masivního lepeného dřeva. Dlouhá je 675 metrů, přičemž postupně vystoupáte do výšky 25 metrů, odkud je opravdu skvostný výhled do okolí. Ale to ještě není všechno. Třešinkou na dortu stezky je devítihranná vyhlídková věž vysoká 40 metrů. Vyhlídkové patro je ve výšce 37 metrů a vede k němu točité schodiště. Ty pohledy stojí za to.

Od června do září je stezka otevřena v čase mezi 9:30 až 19:00 hodin. V červenci a srpnu je pak možné využít úterní večerní prohlídku od 19:00 do 23:00 hodin, která poskytne zcela ojedinělý zážitek. Středem vyhlídkové věže se pak vine 52 metry dlouhý suchý tobogán, kterým je možné se svézt.

Stezka korunami stromů Lipno. Foto: Richenza, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Stezka_korunami_strom%C5%AF._Lipno_nad_Vltavou._(12.).jpg

Zřícenina Vítkův hrádek

Z Lipna nad Vltavou si lze udělat pěší výšlap na zříceninu Vítkova hrádku. Trasa je dlouhá asi 14 kilometrů a vede podél břehu lipenské nádrže do Přední Výtoně, kde se napojíte na červeně značenou trasu. Jestliže se vám nechce jít pěšky, tak se můžete svézt autem až na parkoviště Vítkův hrádek, odkud je to ke zřícenině necelého půl kilometru. Než se vydáte na zříceninu, tak si prohlédněte kostel svatého Tomáše ze 14. století, který stojí u parkoviště. Zbytky gotického hradu stojí v nadmořské výšce 1036 metry.

Hrad založili Vítkovci. První písemné zmínky o něm pocházejí z roku 1347, ale pravděpodobně existoval již mnohem dříve. Později se dostal do majetku jedné z větví Vítkovců – Rožmberků. Ti zde v roce 1394 věznili krále Václava IV. Rožmberkové vlastnili hrad až do počátku 17. století. Pak hrad chvíli měli Habsburkové, poté Eggenbergové a nakonec Schwarzenbergové. Po druhé světové válce byla tato část Šumavy běžnému lidu nepřístupná a hrad využívala vojenská posádka. V současnosti je Vítkův hrádek v majetku obce Přední Výtoň, která ho opravuje. Z tohoto důvodu jsou interiéry hradu nepřístupné. Ale jeho venkovní areál je volně přístupný 24/7.

Zdroj: https://www.vitkuvhradek.eu/, mapy.cz

Vítkův hrádek. Náhledové foto: SchiDD, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Wittinghausen-02.jpg

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.