Že žirafa neumí zvracet? Ve skutečnosti prozvrací půlku života – čemu všemu ještě o těchto nevšedních zvířatech (ne)věříte?

Žirafa je typickým obyvatelem Afriky. Žirafy nelze přehlédnout a díky své velikosti se nemusí bát ani predátorů. A ze stejného důvodu jsou oblíbené i v českých zoologických zahradách. Koluje však o nich řada mýtů a některé bychom si dnes mohli objasnit.

Žirafy řadíme mezi přežvýkavce. Pokud bychom tedy hledali její nejbližší genetické příbuzné, byl by to jelen nebo kráva. Zároveň se počítá mezi mimochodníky – pokud jste někdy přemýšleli nad tím, co může za její zvláštní chůzi, pak je to fakt, že k pohybu vždy používá nohy na jedné straně svého těla.

Proč mají žirafy růžky a modrý jazyk

Pokud se na žirafu podíváte, zarazí vás několik zajímavých znaků. Mezi ty nejtypičtější patří rozhodně růžky na hlavě. Žirafy je používají k tomu, aby si chránily oči před ostrými větvičkami keřů, pokud se rozhodnou škubat lahodné šťavnaté lístky z jejich útrob.

Foto: Pixabay

Nemají je pouze čerstvě narozená žirafátka (mimochodem, i takové novorozeně měří metr osmdesát). Respektive mají, ale kvůli snazšímu průchodu porodním i cestami jsou připlácnuté k hlavě, to se ovšem během několika hodin mění.

A jak to mají žirafy s jazykem? Pokud byste měli tu smůlu, že bys vás tohle zvíře, olízlo, zjistili byste, že je ostrý jako struhadlo (s jeho pomocí totiž žirafa stahuje listy z větviček) a podivně modrý. Je to proto, aby žirafě nedělaly obtíže keře a stromy s trny, kterých v Africe roste nespočet. Její jazyk je proto prokrvený výrazně méně než u jiných savců, a jak bonus je opatřen i tlustší kůží.

Jak to má žirafa se zvracením?

Mezi lidmi někdy koluje mýtus, že žirafy neumí zvracet. To je však samozřejmě nesmysl, když si uvědomíme, že toto zvíře patří mezi přežvýkavce. Naopak – ve skutečnosti prozvrací půlku života, díky tomu, že se jí potrava z žaludku neustále vrací do tlamy a ona ji znovu přežvykuje.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%BDirafa/, https://cs.wikipedia.org/wiki/Surikata

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.