Vesnice Castleton v anglickém hrabství Derbyshire je oblíbenou destinací pro milovníky pěší turistiky

Asi necelých třicet kilometrů od anglického města Sheffieldu se v hrabství Derbyshire nachází vesnice Castleton. Až se někdy budete vyskytovat v okolí Sheffieldu, stálo by za to se sem zajet podívat, protože zmíněná vesnice je častým cílem turistů. Láká je zejména zdejší architektura a romantická atmosféra. Výhodou je, že do Castletonu jezdí ze Sheffieldu pravidelně autobusová linka a vlaková stanice je asi 3 kilometry od Castletonu v Hope.

Návštěvníci jsou tu vítáni

Vesnice Castleton je jednou z nejkrásnějších obcí v okrese High Peak. Leží na úpatí tajemné hory Mam Tor, které místní přezdívají Shivering Mountain. Vysoká je 517 metrů a je vděčným cílem procházek místních i turistů. K vesnici můžete přijet vápencovou soutěskou průsmyku Winnats nebo údolím z Hope. Vždy oceníte nádherné výhledy do okolní krajiny.

Pohled z hory Mam Tor. Foto: Pixabay

Cestovní ruch je v obci značný, o čemž svědčí i několik hospůdek s ubytováním, čajovny a penziony, které tu jsou pro příchozí návštěvníky připraveny nabídnout své služby. Castleton je oblíbenou destinací pro pěší turistiku. Z vesnice totiž vede mnoho veřejných pěších cest. Lze se třeba procházet podél řeky do Hope, Brough, Bamford a Hathersage.

Na co zajímavého narazíte v okolí Castletonu

Jižnímu panoramatu Castletonu dominuje impozantní zřícenina hradu Peveril. Je to jedna z nejstarších normanských pevností v Anglii. Stojí vysoko na vesnicí. Postavena byla někdy mezi lety 1066 a 1086. Hrad je přístupný za poplatek, rodinné vstupné vyjde na 13,20 liber.

Kousek od Castletonu se nachází říše stalaktitů a stalagmitů, hornin, minerálů – jeskyně Treak Cliff Cavern. Je světově proslulá svými velkými ložisky minerálu Blue John Stone, který se nachází jen v ní. K jeskyni se dostanete po strmém kopci a zdoláním asi 80 schodů. Auto je možné nechat na parkovišti. Jeskyní je v okolí Castletonu vícero – Blue John Cavern, Peak Cavern a Speedwell Cavern. V některých se lze svézt podzemní lodí.

Zdroj: https://www.visitpeakdistrict.com/explore/towns-and-villages/castleton-p679701; https://en.wikipedia.org/wiki/Castleton,_Derbyshire

Castleton Náhledové foto autor: Andrew Hill, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Village_scene,_Castleton_-_geograph.org.uk_-_3157307.jpg

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.