Ze zříceniny hradu Frejštejn u Podhradí nad Dyjí se vypravte na návštěvu Slavonic a Dačic. Čekají vás zde zajímavé pamětihodnosti

Na západ od Vranova nad Dyjí se kousek od dolnorakouské hranice nachází obec Podhradí nad Dyjí. Až do roku 1949 nesla německý název Freistein nebo Frejštejn. Její okolí je protkáno trasami pro turisty a cyklisty. Mimo jiné tudy vede jižní část Stezky Českem. Podhradí nad Dyjí, respektive tehdy ještě Frejštejn, byl už v 19. století vyhledávaným turistickým cílem. Určitě k tomu přispěla krásná krajina a přítomnost historické pamětihodnosti přímo nad obcí.

Zřícenina hrad Frejštejn

Hrad Frejštejn dal jméno i stejnojmenné obci. Vybudován byl v gotickém slohu ve 13. století. Jak už to u hradů někdy bývalo, majitelé se zde poměrně rychle střídali. Jednu dobu hrad sloužil i jako útočiště lapků. Jako obranné sídlo fungoval do 15. století. V této době se o něm hovoří již jako o pustém. Ale ze 16. století máme zprávy o tom, že zde probíhaly stavební práce. V současnosti je hrad v majetku obce Podhradí nad Dyjí.

Možná vás překvapí, že zřícenina je poměrně malá. Z původního hradu toho mnoho nezůstalo. Jen část severní zdí a hradeb, malého paláce, vrat a kaple. Na jihozápadě hradu je zachována bašta a z přestavby ze 16. století věž a střílny. I tak ale stojí za návštěvu.

Slavonice, Horní náměstí. Foto: Txllxt TxllxT,  https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Slavonice_-_Horn%C3%AD_n%C3%A1m%C4%9Bst%C3%AD_-_Highsquare_-_View_WNW.jpg

Z Frejštejna do nedalekých Slavonic a Dačic

Obec Podhradí nad Dyjí je jen třicet dva kilometry vzdálená od Slavonic. Byla by opravdu škoda se do nich nepodívat, když nabízejí renesanční měšťanské domy s krásnou sgrafitovou výzdobou na Horním náměstí, kostel svatého Jana Křtitele, středověké podzemí nebo nedaleko Slavonic pevnostní areál z roku 1938.

V Dačicích se můžete podívat na Starý zámek v renesančním slohu a Nový zámek v empírovém slohu, dále kostel svatého Vavřince, Františkánský klášter ze 17. století. Najdete tu také žulový pomník ve tvaru kostky cukru na památku toho, že se zde kostkový cukr začal v roce 1841 vyrábět jako první na světě.

Zdroj: https://www.stezkaceskem.cz/etapy/podyji/; https://turistika.dacice.cz/, https://i.slavonice-mesto.cz/turistika/ms-28811/p1=28811

Zřícenina hradu Frejštejn. Náhledové foto: Wakowlk, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Frej%C5%A1tein.JPG

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.