Země má osm světadílů. Ten poslední vědci úspěšné zmapovali a prozradili, kde „kouká“ jeho kousek

Země má osm světadílů. Ten poslední vědci úspěšné zmapovali a prozradili, kde „kouká“ jeho kousek. Kontinenty obvykle dokážeme vyjmenovat i o půlnoci – a to jak abecedně, tak podle velikosti. Ovšem vědci nyní do této dovednosti tak trochu hodili vidle. Popsali totiž osmý kontinent – Zélandii.

Zélandie je potopený kontinent nacházející se pod Tichým oceánem. Měří přibližně 4,9 milionu kilometrů čtverečních, což z ní dělá jeden z největších potopených kontinentů na světě. Asi 95 procent její plochy je ponořeno pod vodou, a to je důvodem, proč dlouho zůstávala záhadou.

Už existuje i podrobná mapa

Vědci z GNS Science provedli geologický výzkum a vytvořili zpřesněnou mapu Zélandie. Tento výzkum jim umožnil lépe pochopit, jak tento kontinent vznikl a jak vypadá.

Zélandie zahrnuje i oblasti na sever od Nového Zélandu a Tasmánie, ačkoli většina její plochy zůstává pod vodou. Historie Zélandie je zajímavě spojena s geologickým vývojem regionu. Zélandie je subkontinent, který se oddělil od superkontinentu Gondwana před zhruba 80 miliony lety.

Foto: Pixabay

Kontinent, který spolkla voda

Na rozdíl od Austrálie a Antarktidy byla tato oblast značně zatopena. Nedávný výzkum na severních dvou třetinách této ponořené oblasti zahrnoval především průzkumné vrty, při nichž byly vytaženy různé druhy hornin, včetně pískovce, bioklastického vápence a čedičové lávy z různých geologických období.

Vědci provedli datování těchto hornin a analyzovali magnetické anomálie, což jim umožnilo zmapovat hlavní geologické jednotky a dozvědět se o tomto kontinentu více.

 

Zdroj: http://vinsova.cz/pdf/zelandia.pdf, https://www.stoplusjednicka.cz/zelandie-prozrazuje-sva-tajemstvi-vedci-zkoumaji-potopeny-kontinent, https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/zelandie-novy-svetadil-vedci/r~036ea8c2f4f011e698c20025900fea04/, https://www.reflex.cz/clanek/veda/77825/sedm-nebo-osm-kontinentu-vedci-objevili-novy-svetadil-jmenuje-se-zelandie.html

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.