Zima, sníh a běžky v České republice 1

Běžky 1

Kam na běžky v česko-německém a česko-polském pohraničí? Kam na běžky v případě, že jste začátečník? Kde jsou běžecké tratě rozumné pro bruslení? Tolik otázek… a na všechny máme odpovědi v našem článku. Za okny nám začíná zima a čekáme na sníh. Až napadne, běžte bezpochyby na běžky.

Běžecké lyžování v Krušných horách

Pokud jste si dali za cíl přejít celé Krušné hory na běžkách, budete zklamáni. Střední část hor mezi Božím Darem a Lesnou nabízí z větší části náhodné stopy vyšlapané běžkaři. V případě, že jsou vaše běžkařské cíle o něco méně toužebné, většinou se můžete těšit na upravené běžkařské trasy v západní a východní části hor. Několik z nich se skutečně honosí přívlastkem „závodní “ a často objevíte střediska, která jsou navzájem propojena stopami.

Pravděpodobně nejznámějším střediskem v rámci Krušných hor je Boží Dar. Pokud se odtud vydáte po krušnohorské lyžařské trase do Perníku, můžete se projet po nádherné, dobře udržované 13,9 km dlouhé trase, která je vhodná zejména pro zdatné běžkaře. V případě, že potřebujete kratší trasu nebo vezmete na běžky své dítě, zvolte známou naučnou stezku „Ježíškova cesta“.

Běžecké lyžování v Lužických horách

Lužické hory v severních Čechách nejsou mezi běžkaři příliš známé. To je však velký omyl – kratších i delších běžeckých tras a lyžařských míst je zde nepřeberné množství. V případě, že nepotřebujete na trasách potkávat hromadu jedinců, jsou Lužické hory vaší volbou číslo jedna. Běžně se říká, že Lužické hory jsou perfektní ke sledování přírody.

Také Lužické hory mají svou vlastní cestu, ale není zde žádná pravidelná podpora. Nejoblíbenější oblastí pro sjezdové a běžecké lyžování je Polevsko. Nedaleká lyžařská zóna byla v poslední době kompletně zmodernizována, přestože ostatní lyžařská střediska v Lužických horách postupně upadají. Odtud se vydáte na jednoduchý, téměř pětikilometrový úsek.

Jizerské hory jsou rájem pro běžkaře

Pokud patříte mezi zdatnější běžkaře a vaším hlavním cílem je ujet na běžkách co nejvíce kilometrů, jsou pro vás Jizerské hory jako stvořené. Málokteré pohoří má tak hustou síť upravených běžeckých tratí jako právě tyto. V každém případě byste měli mít na paměti, že Jizerské hory jsou tím velmi proslulé, takže na nejoblíbenějších trasách potkáte velmi mnoho kolegů.

Běžky a les
Foto: Pixabay

Jizerská magistrála není jediná, která vytváří běžkařskou oblast. Je však jednou z nejvýznamnějších běžkařských oblastí v České republice a je známá svou obvyklou strojovou úpravou běžeckých tratí o délce přes 180 km. Nejoblíbenějším a největším výchozím bodem je Bedřichov, kde začíná a končí populární lyžařský závod Jizerská 50, který odtud budete moci bez námahy absolvovat v plné nebo dělené úpravě. Mezi další startovní cíle patří Smědava, Jizerka, Horní Polubný, přehrada Souš a Hrabětice.

Zdroje info: kudyznudy.cz, novinky.cz

Náhledové foto: Pixabay