Zima, sníh a běžky v České republice 2

Běžky 2

Krkonoše a Orlické hory nabízejí ideální podmínky pro běžecké lyžování. Oceníte neuvěřitelné klima, bohatou sněhovou nadílku a krásnou přírodu. Krkonoše se pyšní více než 600 km bezvadně upravených běžeckých tratí, zatímco Orlické hory mají přes 250 km.

Bílé stopy začínají ve všech větších lyžařských střediscích a díky stále většímu rozšíření běžeckého lyžování jsou mimořádně dobře udržované. V rámci chladné atmosféry oceníte nádhernou přírodu a dechberoucí výhledy, stejně jako čerstvý vzduch a zdravý trénink. Připravili jsme pro vás tipy na nejlepší běžkařské trasy v rámci Krkonoš a Orlických hor.

Běžecké lyžování po Krkonoších

Díky vysoké nadmořské výšce zde leží sníh na několika hřebenech až 6 měsíců v roce. Horami a podhůřím vede přibližně 600 km upravených běžeckých tratí. Celou lokalitou prochází známá Krkonošská lyžařská magistrála od Harrachova až po Žacléř. Její centrální část je dlouhá 71 km a je na ni navázáno více než 560 km okolních lyžařských tras. Hustopečská část tratí a celá hlavní silnice se připravují každé ráno uprostřed zimy. Běžkaři mohou ocenit tratě a okruhy všech obtížností s kouzelnými výhledy na nejpozoruhodnější české hory.

Jaké tratě můžete zdolat:

  • Krkonošská magistrála
  • Špindlerův Mlýn – Pec pod Sněžkou
  • Špindlerův Mlýn – Labský důl
  • Po stopách Hanče a Vrbaty
  • Velký okruh Černá hora
  • Malý okruh Černá hora

Běžecké lyžování v Orlických horách

Dalo by se říci, že Orlické hory jsou pro běžkaře neznámým rájem, protože většina závodníků důsledně preferuje přilehlé Krkonoše nebo Broumovsko. Jenže tím pádem neví, o co se připravují, protože je jen málo jiných míst, kde objevíte 250 km bezvadně připravených běžeckých tratí v krásné přírodě a zároveň klid a pohodu bez davů. Dobře udržované obousměrné stopy vás pohodlně a něžně dovedou až na nejvyvýšenější hřebeny, kde vás čekají dechberoucí horská panoramata a příjemné sjezdy zpět do údolí.

Běžecké lyžování
Foto: Pixabay

Uprostřed svých výletů se budete moci osvěžit v četných komfortních horských chatách, kde budete moci otestovat úžasné pivo z minipivovarů a sousedský luxus. Nejdelší hřebenová stezka v horách se nazývá Jiráskova stezka. Táhne se po celé hlavní hraně pohoří od Broumova až po Litomyšl. Lze po ní chodit pěšky, jezdit na kole a v zimě slouží běžkařům. Vzhledem ke své délce 170 km lze tuto hřebenovou stezku zvládnout etapově, jinak si lze vybrat její část nebo se na ni napojit z jiné trasy.

Jaké tratě můžete zdolat:

  • Klasická hřebenovka
  • Říčky – Zakletý vrch

Zdroje info: kudyznudy.cz, happymag.cz

Náhledové foto: Pixabay