Kdy volat záchranku? Mnohdy lidé obtěžují s banalitami nebo ji dokonce zneužívají schválně

Kdy volat záchranku: Pokud se jedná o záchranu lidského života, pak je mnohdy každá vteřina drahá. Pokud si však nejste jistí, kdy volat záchranku, aby to nebylo takříkajíc zbytečně, podívejte se na následující doporučení.

Obavy o zdraví našich blízkých nebo naše vlastní nás snadno znejistí. Může za tím být neznalost i strach pramenící z nezkušenosti. Proto se někdy volá záchranka zbytečně. Na druhou stranu dochází i k opačnému extrému, kdy si o pomoc někteří nezavolají, protože “co kdyby to nic nebylo”. Jak se v tom tedy vyznat?

Foto: Pixabay

Kdy volat 155? zeptejte se odborníků

Na tuto otázku fundovaně odpovídá web ZZS Středočeského kraje. „Vždy, když dojde k náhle vzniklé poruše zdraví nebo závažnému úrazu. Zejména v těchto případech:

  • bolest na prsou, tlak na hrudníku
  • potíže s dýcháním
  • porucha vědomí, bezvědomí, křeče
  • vážnější úraz
  • otrava či náhodné požití léků či chemikálií.”

Jak je to s pohotovostí?

Ambulance lékařské pohotovostní služby je určená pro pacienty s akutními zdravotními problémy. Akutní potíže jsou takové, které buď nově vznikly nebo se nyní zásadním způsobem zhoršily. Pokud nás zdravotní problém trápí již delší dobu a nedošlo k jeho náhlému zhoršení, není důvod s tím chodit na pohotovost. Tehdy je lepší navštívit svého praktického lékaře.

A ten, bude-li třeba, vás odkáže vás na specialistu. V Praze lze také využít zpoplatněnou službu “mobilního lékaře”. „Samotné návštěvě předchází telefonická konzultace s lékařem pro předběžné vyhodnocení stavu pacienta. Nejde o pohotovost, ale spíše o Návštěvní lékařskou službu pro samoplátce. Snažíme se přijet co nejdříve, ale nejsme záchranná služba,” říká Jaroslav Sixta ze společnosti Medical JT.

Zdroj: Kdy volat záchranku? S čím na pohotovost určitě nechodit a proč se vyplatí pravidla respektovat? | Protext – PR služby ČTK, https://www.protext.cz/zprava.php?id=41061

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.