sa1

Získat vízum do Saúdské Arábie bude jednodušší, překvapit vás však může seznam pokutovaných prohřešků

Až do minulého pátku bylo možné získat vízum do Saúdské Arábie pouze za dvěma účely: služební cesta a návštěva Mekky. Nyní se však tato tajuplná země otevírá turistům v celé své kráse. Mimo jiné padla i přísná pravidla při oblékání pro ženy, na druhou stranu však můžete dostat pokutu i za to, co by vám u nás prošlo bez problémů.

49 zemí včetně České republiky

Nová pravidla pro podporu turistického ruchu (díky nimž se Saúdská Arábie mimo jiné snaží vymanit z finančního područí závislosti těžby ropy) platí celkem pro 49 zemí. Patří sem většina Evropy, ale třeba také USA a další. O vízum lze za malý poplatek požádat elektronicky. Stačí navštívit oficiální stránky země. Ale pozor, udělejte to s předstihem, žádost přímo na místě nebude akceptována.

Pokuta více než 37 000 Kč za banalitu? Realita Saúdské Arábie

Země si však přeje, aby turisté respektovali její zvyklosti a morální zásady. Ženy tedy nebudou nuceny nosit oděv, který by jim zahaloval celé tělo i vlasy (tzv. abáju), ale i nadále od nich bude vyžadováno oblečení střídmé, zakrývající kolena a ramena.

Seznam pokutovaných prohřešků je pak společný pro obě pohlaví. A co na něj patří? Budete se divit, ale jede i o takové zdánlivé maličkosti jako je:

 • plivání
 • předbíhání ve frontách
 • odhazování odpadků mimo určená místa
 • fotografování a filmování osob, u nichž nemáte jejich souhlas
 • rušení hudbou v čase modliteb

Konzumace alkoholu je i nadále přísně zakázána i pro turisty a cizincům nebudou otevřena ani posvátná města Mekka a Medína. A jakou pokutu si můžete při nedodržování pravidel vysloužit? 50 až 6000 rijálů, což je při aktuálním kurzu asi 315 až 37.800 Kč. Pokud se tedy rozhodnete dopřát si tuto exotickou dovolenou, rozhodně se předem seznamte se všemi pravidly. Mohla by vás totiž jinak vyjít opravdu draze.

Sdílet

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

5 komentářů

 1. Petr Odpovědět

  On by hlavne mel existovat seznam pokutovatelnuch prohresku take obracene, pro araby, ukrajince a rusy, jak se chovat v Evrope…

 2. Luda Odpovědět

  Ano pravdu díš. A taky tyto prohřešky okamžitě trestat. Nemáš peníze.nemas právo se volně pohybovat. Zavedl bych i šatlavy. (Okamžité vykonání práva) Starosta okamžitě odsoudí a právo je vymáháno ihned. Pokuta 500 nebo 1 den šatlavy. Atd… Vždyť máme nahoře samé hlavy pomazané. Tak to snad někdo konečně prosadí.

 3. Karel Odpovědět

  Nevím jak kdokoli z vás, ale já se na dovolenou do středověkého království rozhodně nechystám (i když uznávám, že jako slogan cestovek by to mohlo být atraktvní).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *