Zlom San Andreas – kde ho můžete spatřit na vlastní oči

Obvykle ho známe jako hrdinu nejrůznějších katastrofických filmů, ovšem nejde jen o nějaký mystický geologický pojem. Naopak, kde o jedinečnou příležitost, jak si prohlédnout pohyb dvou litosférických desek přímo na vlastní oči. Drama jako z obrazovek nečekejte, i tak jde však o zajímavou podívanou.

Pokud vás během návštěvy Kalifornie zastihne nepříjemné zemětřesení, bývá jeho viník jasný – zlom San Andreas. Právě tady se na sebe tlačí okraje severoamerické a pacifické litosférické desky. Nezasunují se do sebe jako v případě Himálají ani se vzájemně nemíjejí, naopak – pořádně se přetahují.

Na výlet do města Taftu

Na mnoha místech přítomnost této zvláštnosti pouze tušíme, ovšem ve městě Taft ve střední Kalifornii je to jinak – stačí se podívat do širokých ulic, lemovaných pouličním osvětlením. I méně pozorný divák si brzy všimne, že lampy nejsou v přesném zákrytu a že se na několika místech chodníky a silnice jakoby roztahují. Nejde o zrakový klam, ale o důkaz toho, že toto město leží přímo na nejznámějším zlomu v zemské kůře.

Měli byste vědět: Zlom San Andreas se táhne v délce jen těžko uvěřitelných 1050 kilometrů.

Zlom uprostřed neúrodné pouště

A kam dál? Máte-li rádi pouště, zamiřte na kalifornských jih. Třeba planinu Carrizo (vydat se za ní musíte asi do vzdálenosti 160 kilometrů od Los Angeles) protíná po celé délce jasná zlomová linie. Jde o noční můru všech geografů, protože tady se zemská kůra chová opravdu nepředvídatelně, řeky mění svůj tok (největší zaznamenaná odchylka má 120 metrů!) a mnohé vodní zdroje se opakovaně objevují a zase ztrácejí.

A proč nejsou takové známky pohybu vidět všude? Na zlomu San Andreas existují i tzv. pevné zóny. V takových místech na sebe litosférické desky naléhají opravdu těsně, takže se v tomto bodě „uzamknou“ klidně i na několik staletí. Následný posun je však o to prudší – očekávat lze zemětřesení nejméně o síle 7. stupně Richterovy stupnice.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.