František z Assisi a jeho město – dodnes se lze projít místy, kudy kráčel tento světec

Jeho jméno obvykle znají i ateisté. Narodil se a žil ve 12. století a o to více nás může překvapit fakt, že mnoho budov, které kdysi navštěvoval, se dodnes dochovalo v prakticky nezměněném stavu. Stačí zamířit do města, kde se František narodil – Assisi v Itálii.

Kopcovitá krajina s mnoha skrytými městečky. To je italská Umbrie. Asi nepřekvapí, že Assisi musíme hledat právě zde. Mladý František jako syn obchodníka pomýšlel původně na rytířskou kariéru, ovšem když se mu v jednom nedalekém kostele zjevil bůh a pořádal ho, aby “nechal opravit jeho dům, neboť se rozpadá,“ získal životní cíl mladého muže docela nový směr.

San Damiano jako první zastavení

Celá tato událost se odehrávala v kostele San Damiano, který tu dodnes najdete. Ovšem v trochu jiné podobě. Stal se z něj totiž klášter. Původně posloužil jako přístřeší pro několik Františkových učedníků, sv. Klára zde však velmi rychle založila řád „chudých klarisek.“ Dodnes existuje i krucifix, z něhož prý Bůh promluvil. Musíte se za ním však vydat do baziliky sv. Kláry ze 13. století. Právě zde odpočívá i její tělo.

Navštívit můžete i poustevnu Carceri z 15. století. Najdete ji v lesnatém svahu, na němž dříve stávala kaplička, u níž hledal sv. František klid a mír během svých nábožných meditací. Pobýval prý i v nedalekých poustevnických jeskyních.

Odkaz, nad nímž by svatý František nejspíš zaplakal

Nejvíce návštěvníků však dnes míří do nádherně zdobeného chrámu Santa Maria Degli Angeli. Ten ve svých útrobách totiž skrývá malou kapličku, v niž sv. František z Assisi zemřel. On sám by byl jistě nepříjemně šokovaný tím, co se teď na tomto místě nachází. Vždyť jeho učení hlásalo chudobu a vzdání se všech hmotných statků. Pokud se ovšem chcete pokochat jedinečnými uměleckými díly, budete muset na tento ideologický rozpor na čas raději zapomenout. Stojí to za to.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.