surab

Bromo, aneb na výpravě za nejpůsobivější indonéskou sopkou

Milujete přírodní zajímavosti, ale nedáte se ukolébat jen tak něčím? Dnes vás pozveme na vrchol skutečného indonéského obra – sopky Bromo (2 392 metrů). Je součástí jávského Národního parku Bromo – Tengger – Semeru a výstup na ni je skutečný zážitek.

Začít byste měli v Surabaje – druhém největším městem Indonésie a střediskem ekonomiky. Už ona sama vám nabízí řadu zajímavých míst k návštěvě: koloniální dům House of Sampoerna, nádherné mešity – čínskou Masjid Cheng Ho a klasickou Masjid Al Akbar Surabaya, působivý kostel Gereja Kelahiran Santa Maria Perawan nebo pomník indonéského námořnictva v podobě skutečné ponorky Monumen Kapal Selam. Ale vraťme se zpátky k výstupu na horu Bromo.

Vyrazte časně ráno a v dobré kondici

Pokud si chcete užít ty nejkrásnější výhledy, budete si muset přivstat. V Surabaje si domluvte trajekt do přímořského města Probolingo a dále pokračujte až ke Nagadisari, což je vstupní brána do Národního parku Bromo – Tengger – Semeru.

Nejdříve bude procházet kolem několika malebných vesniček, později si vaši pozornost získá několik písečných a lávových polí, aby je vzápětí nahradila silueta polozříceného kráteru již vyhaslého vulkánu Gunung-Tengger s průměrem asi osmi kilometrů. Už teď se před vámi otevře pohled na stále ještě kouřící svahy samotné Bromo, ovšem abyste mohli nahlédnout až dovnitř, bude vás čekat ještě pěkných pár betonových schodů.

Málo známí Tenggeřané

Teprve poté se před vámi otevře neopakovatelné panorama. Vede okolo něj úzká pěšinka (i to je důvod, proč sem dorazit co nejčasněji). Na cestě zpátky pak ještě k návštěvě doporučujeme blízký hinduistický chrám a vesnice Tenggeřanů. To jsou úplně jiní Jávanci, než na jaké jsme zvyklí. Svahy pod jejich domy doslova prokvétají četnými políčky a pokud se náhodou trefíte i do pohyblivého svátku zvaného Kasada, čeká vás zážitek, na který jen tak nezapomenete.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *