kac1

Park u zámku Kačina má delší historii než samotná stavba

Většinou se budování parků neodbytně pojí s přítomnými stavbami. Ovšem někdy je to tak trochu naopak. Pěkný příkladem je empírový zámek Kačina u Kutné Hory. Málokdo ví, že k němu patřilo například i skutečné zahradnictví nebo třeba divadlo.

Dnes jde o jednu z nejvýznamnějších empírových staveb. Vyrostl na počátku 19. století a to na velkém prostranství již dříve navrženého parku. Původně měl anglický styl, ovšem díky četným jezírkům a dalším přírodním prvkům se postupně začal blížit spíše k romantismu.

Zámek, kde nikdy nechyběly čerstvé květiny

Ve své době měl zámek Kačina jedno unikum – jeho okolní pozemky ho neustále zásobovaly čerstvým ovocem i květinami. Měl totiž svoje vlastní zahradnictví a nějaký čas dokonce i oranžerii. Ještě dnes tu můžete obdivovat třeba zahrádku s bylinkami nebo nově vybudovanou naučnou stezku, zabývající se (nejenom) zdejší „květinovou“ historií.

V létě si tuto atmosféru můžete užít i jinak – stačí si v zámecké restauraci zapůjčit piknikový koš a dopřát si opravdovou snídani v trávě se vším všudy. Samozřejmě jen za příznivého počasí – na to při plánování svého výletu myslete!

Dnes Kačina slouží i jako muzeum

Na své ti tu přijdou nejenom milovníci přírody, ale také ti, kdo se zajímají o zemědělství. Zdejší oblast měla totiž vždycky k těmto aktivitám blízko, takže nepřekvapí, že tu dnes můžete navštívit mimo jiné Muzeum českého venkova jakožto pobočku Národního zemědělského muzea. Potěší, že úhrada vstupného je možná nejenom v hotovosti, ale také kartou (což bohužel stále ještě není všude pravidlem).

A pokud byste ještě neměli dost, vydejte se i do nedaleké Čáslavi. Tady na vás totiž čeká Muzeum zemědělské techniky, které má také co nabídnout. Kdo by jen řekl, že se v tak půvabných kulisách může ukrývat něco takhle „vesnického?“

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *