Žluté vlaky na Jadran nepojedou, ale vyzkoušet můžete cestu těmi slovenskými

Žluté vlaky na Jadran nepojedou, ale vyzkoušet můžete cestu těmi slovenskými. V posledních čtyřech letech se zářivě žluté vlaky společnosti Regiojet staly známou a netrpělivě očekávanou spojkou snad pro všechny milovníky levného cestování, mířící na sluncem zalité pobřeží Jadranu. Letos byste je však vyhlíželi marně.

Rozhodnutí dopravce přichází po postupném omezování služeb. V létě 2020 zahájily tyto vlaky své první cesty na Jadran a těšily se velké oblibě. Přesto se do následujícího roku frekvence snížila na třikrát týdně během sezóny a linka do chorvatského Splitu byla zrušena. Bylo zřejmě jen otázkou času, kdy bude provoz do Chorvatska definitivně zastaven. A to se také stalo.

Už na do Chorvatska, ale na Ukrajinu

Tím však příběh nekončí. Vlaky, které kdysi vozily cestující na chorvatské pobřeží, jsou nyní využívány pro nový a neméně zajímavý podnik – spojení se západní Ukrajinou. Cílem společnosti je otevřít linky do Čopu, města v Užhorodské oblasti, které se nachází v jihozápadním cípu Zakarpatské oblasti na západě Ukrajiny.

Foto: Pixabay

Zkusit to můžete se slovenskými drahami

jak tedy letos do Chorvatska vyrazit? Pokud se vám nelíbí běžné vlaky, možné vám udělá radost Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK). Ve spolupráci s rakouskými ÖBB totiž ZSSK nabízí sezónní provoz mezi Bratislavou a Splitem.

Spojení začíná 3. května a potrvá do 5. října, přičemž odjezdy z Bratislavy budou každou středu, pátek a neděli v 15:26 a příjezd do Splitu následující den ráno v 8:20. Zpáteční cesta ze Splitu do Bratislavy je naplánována na pondělí, čtvrtek a sobotu s odjezdem v 17:29 a příjezdem následující ráno v 11:00.

Ceny za tuto cestu jsou dynamické, nejlevnější místa k sezení začínají na 29,90 eur, ceny se však zvyšují s obsazeností vlaku. Tato cenová strategie zajišťuje cenovou dostupnost a zároveň vychází vstříc poptávce, takže cesta je dostupná širokému okruhu cestujících.

 

Zdroj: https://www.cestujlevne.com/pruvodce/chorvatsko/vlak, https://www.cd.cz/typy-jizdenek/vlakem-do-evropy/-30370/

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.