Proč se aktivnímu vulkánu Kawah říká žluté peklo?

Kawah

Činná sopka Kawah Ijen je zajímavým místem, kde se získává síra. Dutina sopky leží v nadmořské výšce 2 148 metrů na východě Jávy, prakticky vedle ostrova Bali. Je to jedno z dvou míst na celém světě, kde je možné spatřit takzvaný modrý oheň, což je důvod, proč se stala vyhledávaným turistickým místem v celé Indonésii. Největší zápřah se zde koná zejména v hlavní sezóně od června do září.

Víte, jak se sem můžete dostat i vy?

Výchozím bodem pro výstup na Ijen je městečko Banyuwangi ve východní Jávě. Cesta lodí z Bali na Jávu trvá téměř půl hodiny. Většina turistů zde přenocuje a brzy ráno se vydává nahoru, aby viděli modrý oheň. Máte v podstatě dvě možnosti, jak se dostat do základního tábora Paltuding. Buď si pronajmete motorku. Je to nejlevnější volba, ale pozor, cesta nahoru je velmi namáhavá a po výstupu, budete opravdu hodně unavení.

Druhou možností je pronajmout si auto a řidiče. Ten vás vyveze nahoru, počká na vás, a následně vás odveze zpět do Banyuwangi. Je to o něco dražší, ale výrazně pohodlnější. Auto a řidiče dostanete v hostinci, kde zůstanete přes noc.

Kdy se můžete vydat na vrchol?

Pokud chcete vidět modrý oheň při východu slunce, doporučujeme vyrazit nahoru kolem jedné nebo druhé hodiny ranní. To znamená, že byste měli z Banyuwangi vyrazit kolem půlnoci. Většina turistů se vydává nahoru ve stejnou dobu, takže se připravte na to, že s vámi budou davy lidí, zejména na konci týdne. Na druhou stranu přesto budete moci jít bez průvodce.

Ale pro ty, kteří nechtějí riskovat, domluvíte si služby průvodce hned dole před výstupem. V případě, že nemusíte davy lidí, budete moci jít nahoru kolem 20. hodiny. Sice neuvidíte svítání, ale přinejmenším nebudete muset stát ve frontě. Výstup na sopku zabere asi hodinu a půl až k okraji díry a dalších 40 minut k díře.

Kawah 2
Foto: Pixabay

Zeptejte se a dozvíte se

Cestou nahoru si promluvte se svým průvodcem, nejen proto, aby vám cesta rychleji uběhla, ale hlavně zjistíte, že si nemáme téměř na co stěžovat a nemáme se čím pořádně trápit. Koneckonců, místní tu musí těžit síru, aby podpořili své rodiny a vydělali si nějaké peníze. A dvakrát denně musí vyšlapat k sopce a cestou dolů nesou síru na ramenou.

Ti, kteří mohou, se snaží uživit spíš jako průvodci nebo jako řidiči a poskytovatelé různých služeb. Těžba síry není lehká a mnozí obyvatelé při své práci umírají…

Zdroje: aquatravel.cz, idnes.cz

Náhledové foto: Pixabay