Znáte Klárov? Tato stanice pražského metra opravdu existuje, nikdy se však nepoužila. Její vznik možná souvisí se studenou válkou

Znáte Klárov? Tato stanice pražského metra opravdu existuje, nikdy se však nepoužila. Její vznik možná souvisí se studenou válkou. Výstavba metra je pro moderní města něčím naprosto samozřejmým. A ani Praha, město plné krásy a historie, není výjimkou.

Již v polovině 20. století se diskutovalo o nutnosti vybudovat metro, které by ulehčilo povrchové dopravě a modernizovalo hlavní město. První linka pražského metra zahájila provoz v roce 1974, ale málokdo si uvědomuje, že ho většina lidí nezná tak dobře, jak si myslí.

Klárov: stanice se skrytým účelem

Záhadná stanice Klárov, která sousedí se Strakovou akademií, strávila většinu svého života skryta před zraky veřejnosti. Historie této stanice, postavené v letech 1952-1959, tedy v době vrcholící studené války, kdy byl svět rozdělen a Československo bylo pod vlivem komunistického režimu, zůstává zahalena tajemstvím. Mnohé podrobnosti o stanici byly utajovány až do doby, kdy je nechtěně odhalily povodně v roce 2002. Přesto tato záhadná stanice zůstává i nadále nefunkční, což vyvolává spekulace o jejím skutečném účelu.

Praha

Foto: Pixabay

Útočiště pro politickou elitu?

Objevilo se několik teorií o zamýšleném využití tajné stanice. Jedna z těch známějších předpokládá, že stanice byla navržena jako úniková cesta pro vysoce postavené politiky do Moskvy v případě války. Období studené války se vyznačovalo špionáží, tajnými operacemi a složitými politickými manévry. Na tomto pozadí myšlenka budování tajných únikových cest pro politické vůdce odpovídá strategiím této éry. Ačkoli přímých důkazů je vzhledem k utajované povaze informací stále málo, umístění stanice v blízkosti klíčových vládních budov a institucí podporuje domněnku, že mohla sloužit jako tajné diplomatické útočiště.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Podzemn%C3%AD_vl%C3%A1dn%C3%AD_kryt_na_Kl%C3%A1rov%C4%9B, https://www.novinky.cz/clanek/cestovani-prisne-tajny-objekt-k-111-klarov-stanice-bez-metra-40320435, https://www.metro.cz/praha/galerie-nejstarsi-stanice-metra-je-na-klarove-ale-pozor-je-tajna-a-nikdo-o-ni-nevi.A130412_152000_metro-extra_row

Náhledové foto: Wikimedia Commons, ŠJů , CC BY-SA 3.0

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.