Zvířetice, Pernštejn, Frýdlant aneb kde všude se natáčela pohádka Jak si nevzít princeznu

Štědrý den a Silvestr máme tu méně, tu více úspěšně za sebou a můžeme se těšit, co nového nám přinese rok 2022. Zatím je vše zahaleno tajemstvím, které se bude postupně otevírat. Co ale už víme, je to, které historické pamětihodnosti  posloužily pro natáčení exteriérů štědrovečerní pohádky Jak si nevzít princeznu. Pojďme se na ně podívat.

Zvířetice

Jako sídlo loupežníků posloužily zbytky zámku Zvířetice, který se nachází asi dva kilometry od města Bakov nad Jizerou. Dnes se jedná o romantickou zříceninu, v minulosti to byl docela pohledný renesanční zámek. A kdyby v roce 1720 nevyhořel, možná by z něho zůstalo daleko více než jen kousek věže, budova sladovny či klenuté místnosti podzemí. Jinak pohádkoví loupežníci loupili také v prostředí přírodní rezervace Příhrazské skály, což je pískovcové skalní město.

Zřícenina hradu Zvířetice. Foto: Wikimedia Commons.org / Autor: Palickap/ https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Zv%C3%AD%C5%99etice,_hrad_(21).jpg

Pernštejn

Gotický hrad Pernštejn jakoby si říkal o to, aby se o něho filmaři zajímali. Je totiž hodně fotogenický. Najdeme ho ve východním okraji Českomoravské vrchoviny u stejnojmenné osady a kromě pohádky Jak si nevzít princeznu se zde natáčely také filmy Jak se budí princezny, Princezna Fantaghiro, Čert ví proč, Van Helsing, Bathory a Šťastný smolař. Víte, že se hradu Pernštejn říká mramorový? To proto, že při jeho stavbě byl hodně využíván nedvědický mramor.

Frýdlant

V pohádce si zahrál i středověký hrad a renesanční zámek Frýdlant, který je nejstarším hradním muzeem ve střední Evropě. Veřejnosti byl totiž zpřístupněn už v roce 1801. V jeho historii se objevuje i nejznámější majitel frýdlantského panství – generalissimus Albrecht z Valdštejna. Frýdlant je veřejnosti přístupný a za vidění rozhodně stojí jeho ještě funkční zámecká kuchyně s měděným a cínovým nádobím.

Zdroj: CSFD.cz, Wikipedie.org

Hrad a zámek Frýdlant. Náhledové foto: Pixabay

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.