Ohlédnutí za Vánocemi – víte, odkud pochází stromek vašeho souseda? Mnoho lidí se přiznalo k nepěkné věci

Vánoční stromek

Trendem posledních let jsou stromky v květináčích. Jde o stromky, které si mohou lidé zakoupit nebo půjčit a které při správné péči Vánoce přežijí. Ovšem nejde zatím o tak rozšířený zvyk, jak se může zdát.

Kolik lidí si již dopřálo živý stromeček?

Stromky v květináčích už vyzkoušela desetina Čechů a nejvíce se jim líbí, že může jít o hezkou vánoční tradici a že stromek může dále růst. „Jedná se o zajímavý fenomén, který podle nás bude sílit,“ komentuje Jiří Svoboda, předseda SVOL.

Ovšem připomíná také, že tyto stromky nelze po Vánocích zasadit, kde člověka napadne. Při výsadbě na vlastním pozemku by měli lidé dávat pozor například na to, aby strom nezačal později přesahovat k sousedovi. Kdo chce vrátit stromek do lesa, musí se předem domluvit s jeho majitelem.

Vánoce

Foto: Pixabay

Ne vždy je získání stromku „poctivé“

Z průzkumu SVOL také vyplynulo, že pětina Čechů si někdy uřízla vánoční stromek v cizím lese a každý třetí má známého, který to dělá pravidelně. Podle pěti procent dotázaných jde dokonce o zcela normální způsob, jak si vánoční stromek pořídit.

A proč k tomuto kroku lidé přistupují? Nejčastěji je motivuje cena kupovaných stromků a to, že si přímo v lese mohou vybrat stromek podle svých představ. „Některým Čechům bohužel stále nedochází, že každý les někomu patří. Jedná se o přestupek, za který mohou lidé dostat pokutu až 15.000 korun. Navíc řada lesníků chrání mladé jehličnaté porosty před Vánocemi nejen ostřiháním části větví, ale i postřiky, které začnou při pokojové teplotě zapáchat.

Náhledové foto: Pikwizard

Zdroj: Pětina Čechů už někdy uřízla vánoční stromek v cizím lese. Trendem jsou ale stromky v květináčích, zájem je o ně hlavně mezi mladými | Protext – PR služby ČTK

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.