Stockholm

11 dní bez slunce – obyvatele Švédska aktuálně trápí mnohem horší nepřítel než koronavirus

Umíte si to představit? Prožít 11 dní pod zamračeným příkrovem, z něhož nevykoukne ani jeden sluneční paprsek. Ač je to neuvěřitelné, tak přesně takovou apokalypsu zažívají obyvatelé Stockholmu už od začátku tohoto měsíce.

A nejde o nijak záviděníhodnou situaci. Vždyť slunce se do značné míry podílí na naší pozitivní náladě a příznivě působí na psychiku. I proto mají například mnohem lepší produktivitu lidé, kteří sedí v kanceláři u okna. A to, že si díky němu můžeme doplnit zásoby vitamínu D, to už je jen taková malá třešnička na dortu.

Švédské zatmění se nejspíš pořádně prodlouží

Abychom byli konkrétní, meteorologové nezaznamenali v posledních 11 dnech ve Stockholmu ani jednu jedinou hodinu slunečního svitu a lepší to nemá být ani o víkendu. Zářivý kotouč lze jen víceméně úspěšně vytušit podle denní doby a občasné odlesku na některém místě v mracích. Jde o situaci velmi neobvyklou – a to i na poměrně neslunný sever.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Celková atmosféra ve městě je velmi deprimující a temná a to tím spíše, že se do všeho ještě přimísila značná omezení kvůli koronaviru. Rozhodně tedy Švédům není co závidět. A jak to obyvatelé snášejí? Podle všeho velmi špatně.

Běhání ve tmě jako jediný dostupný sport

Restrikce jsou ve Švédsku vcelku podobné těm našim. Setkávání osob je omezeno, společenský život je osekán na minimum – a to i přesto, že jde v řadě případů jen o doporučení. Pokud si tedy chcete dát ve Stockholmu dát pořádně do těla, nezbude vám, než vyběhnout do potemnělých ulic.

V minulých letech řada Švédů řešila zimní deprese odjezdem do slunečnějších částí Evropy – a to alespoň na pár dní. Letos však něco takového téměř není možné. Lidé jsou tak unavení a méně motivovaní k práci. Ovšem Švédové flintu do žita rozhodně neházejí. Když se jim nedostává slunce, snaží se okolí rozveselit jinak – a to za pomoci nádherné vánoční výzdoby, jež je podle mnoha svědectví ve městě mnohem bohatší a rozšířenější než v minulých letech.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

15 komentářů

  1. Jana Šrámčíková Autor příspěvku Odpovědět

   No, naštěstí to tak chmurné není a když, také se o tom píše. Karlovarsko v roce 2010 mělo za únor tuším něco okolo 12 hodin slunečního svitu za celý měsíc, což rozhodně není moc, to je pravda…

   1. Listek Odpovědět

    Jj a i když je u nás třeba inverze, obvykle slunce vykoukne pokaždé aspoň na chvilku. Jestli to tak ve Švédsku nemají, tak je upřímně lituju

   2. Aster Odpovědět

    A co potom obyvatelé měst za polárním kruhem – ti v zimě nevidí slunce vůbec – den nebo i několik měsíců – v závislosti na tom, jak daleko na sever od polárního kruhu se nacházejí – to musí být teprve pakárna. To si ani nedovedu představit.

    1. Jana Šrámčíková Autor příspěvku Odpovědět

     Také pravda, ale tam s tím už tak nějak počítají 🙂 Na druhou stranu jim můžeme závidět tu nádhernou polární záři 🙂

     1. Aster

      Polární záři bych někdy chtěla vidět stejně jako půlnoční slunce – ale pak honem zpátky pod naši – byť i zamračenou – oblohu. 😀

  2. Jan Odpovědět

   Přesně. Pamatuji si leden v Brně, kdy bylo stabilně -7 a nízká oblačnost. Mám to v paměti, protože mě jeden nadšenec líčil jak vytápí v zimě dům solárními panely a zbytek musí dotopit dřevem. Když jsem mu namítal, že ne každá zima je slunečná tak tvrdil, že jke to výjimka. A ono spíše pravidlo. Za prosinec byly snad 3 slunečné dny.

  1. Aster Odpovědět

   Naštěstí bydlím nad Ostravou a tak se na ten „poklop“ dívám shora. Nejhorší je, když člověk sjíždí dolů k Ostravě a najednou vjede přímo pod ten smog…

 1. Dave Odpovědět

  to musi byt krasa, stat plny migrantu, lidi v krizi, k tomu jeste koronac, tam to musi byt tet solidni peklo.

 2. Cehy Odpovědět

  jakože článek o tom , že je 11 dní v kuse zataženo ? nebo je to nejaký jinýy zajímavý jev ? prosím o doplnění děkuji 🙂

 3. Tom Odpovědět

  Myslím že je u nás i dost takových městeček, kde sedí inverze i několik týdnů.
  Během dne se inverze ani nezvedne a slunce zde zahlédnete klidně i po třech týdnech.
  V jednom takovém bydlím, jen alespoň jinde pracuji.

 4. Pavel Odpovědět

  My tady v kotlině pod Jizerkama běžná věc, letos téměř celý podzim v mlze, to se nedá vydržet a občas musíme jet pár km se nadýchat.

 5. Oldřich Uhlíř Odpovědět

  Rádoby senzace. Zrovna teď u nás na jižní Moravě nevidíme slunce třetí týden v kuse a žádnou senzaci z toho neděláme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *