5 měst, která vás pravděpodobně nenapadlo navštívit

Mariánské lázně

Evropa má své oblíbené atrakce – Paříž, Londýn, Řím a Prahu. V jejich stínu však stojí další města, která se jim vyrovnají památkami, expozicemi, výjimečnými restauracemi nebo společenské příležitosti. Dnes vám představíme pět z nich!

Gdaňsk, Polsko

Gdaňsk je jedním z nejvýznamnějších polských měst, ale navíc je to místo, kde se několikrát psala historie. Poloostrov Westerplatte, kde začala světová válka, leží na břehu Baltského oceánu a gdaňské loděnice byly navíc místem, kde se formovalo hnutí Solidarity, která přispěla k pádu komunistické vlády. Gdaňsk byl během války zničen, ale Poláci jej postupně obnovily. Ostatně i dnes mohou návštěvníci ocenit staré město a jeho půvabné měšťanské domy, kostely, počítáme-li kostel Panny Marie, jeden z nejstarších cihlových kostelů v Evropě, varhany v Olivové katedrále, zvonkohru na věži gdaňské radnice a Neptunovu kašnu. Za návštěvu určitě stojí také přístav, námořní muzeum nebo muzeum druhé světové války.

Bergamo, Itálie

Bergamo
Foto: Pixabay

Často přehlížené návštěvníky, kteří přijíždí k sousednímu Milánu. A to je chyba! Je to jedno z nejkrásnějších měst Lombardie. Bergamo je rozděleno na dvě části. Horní město (Città alta) bylo založeno ve středověku na vrcholku svahu a dodnes je zajištěno přepážkami ze 17. století, které postavili Benátčané. Dolní město (Città bassa) vzniklo na počátku 19. století. 20. století. A právě Horní město, jehož centrem je krásné náměstí Piazza Vecchio, je protkáno pamětihodnostmi. Královské rezidence, podloubí, kostely, opevnění a náměstí!

Maastricht v Nizozemsku

Maastricht
Foto: Pixabay

Maastricht možná není tak slavný jako Amsterdam, ale rozhodně je stejně krásný. Toto město v Nizozemsku se rozkládá po obou stranách řeky Mázy a pozoruhodné památky v jeho středu jsou dostupné pěšky. Prohlédněte si nejstarší dochovaný vjezd do města Helpoort, gotický kostel svatého Janskerka a pevnost svatého Pietera s podzemními chodbami. Ty vznikly uprostřed těžby vápence a sloužily jako úkryt během druhé světové války. V Maastrichtu jsou také úžasné restaurace a expozice, mezi něž patří galerie řemesel!

Lübeck, Německo

Na ostrově mezi řekami Travis a Wakenitz objevíte přední místa tohoto bývalého hanzovního města na Baltu. Tato část Lübecku je zapsána na seznam světového dědictví UNESCO. Středu vládne sedm věží pěti kostelů, náboženská obec, městská chodba, čtvrť Koberg ze 13. století, klinika sv. Ducha, kostel svatého Jakuba a patricijské domy z 15. a 16. století. Lübeck je navíc proslulý výrobou marcipánu, který je považován za nejlepší na světě!

Mariánské lázně

Pohled na mariánské lázně
Foto: Pixabay

Česká republika je proslulá svými lázněmi, ale pokud potřebujete navštívit jen jedno lázeňské město, zkuste Mariánské lázně. Projděte se okolními parky a kolonádami a pokochejte se krásným designem staveb a hostinců. Vyberte si lázeňskou oplatku a projděte se po mostecké kolonádě, zkrášlené stropními freskami a bronzovými reliéfy. Zastavte se u zpívající fontány nebo se vydejte na výlet k rozhledně Hamelika. A pokud máte rádi miniatury, vydejte se do parku Boheminium!

Zdroje info: cestujme.cz, kudyznudy.cz

Náhledové foto:Pixabay