6 míst na Šumavě — ráj cestovatelů

Šumava a západ slunce

Šumava je klenotem České republiky, alespoň to tvrdí řada cestovatelů. V případě, že s tím souhlasíte, pravděpodobně se vám tato lokalita zčásti líbí. Nebo možná Šumavu tak dobře neznáte a rádi byste ji poznali mnohem lépe, ale nevíte, kam přesně se vydat. Nastíníme vám 6 míst, která stojí za to navštívit!

Stožecká kaple

Nádherně vyřezávaná kaple Panny Marie se nachází v nadmořské výšce 950 metrů. Postavil ji v roce 1791 Jakub Klauser, kovář z Volar, jako poděkování za nadpřirozené léčení svého zraku. V roce 1804 byla kaple upravena a v 60. letech 19. století k ní byla připojena dřevěná přístavba ve vznosném stylu. V roce 1914 byla kaple navíc zkrášlena dřevořezbami. Díky údajně léčivým účinkům blízkého pramene a nádhernému obrazu Panny Marie byla kaple hojně vyhledávána pocestnými z Čech a přilehlého Bavorska.

Čenkova pila

Zpestřete si své putování po Šumavě návštěvou dvou vodních elektráren — Vydry a Čeňkovy pily. Mohlo by se zdát, že tyto dva nejznámější cíle cestovatelů jsou v současnosti poctivě kuriózně specializovanými památkami. Ale opak je pravdou! Obě elektrárny stále loajálně slouží a dodávají elektřinu.

Čenkova pila
Čenkova pila, Foto autor: GALAXY 2018 A7

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:CENKOVA_PILA_2019_-_Samsung_23.jpg

Antýgl

Je to jediný královský dochovaný dvorec v České republice. Vrchol průčelní budovy zdobí erb panovníků, na kterém stál nápis: Nikoho pán a nikoho sluha. V roce 1500 zde byla založena sklářská huť s jednou sklářskou výhní, které se v rámci tamního dialektu říkalo ein Tiegel = Antiegel. Dodávaly se sem korálky na růžence, zvané páteřníky, které dodnes vylepšují svaté místo kostela Nejsvětější Trojice v Srní.

Kvilda

Šumavské horské městečko na Hamerském potoku s běžnými dřevěnými roubenými domy rozesetými po okolních svazích se nachází několik kilometrů od Kvildy. Z tohoto převládajícího výletního místa vedou všemi směry cyklistické a horolezecké stezky, které se v zimě mění v udržované lyžařské trasy.

Zhůří

Dnes město připomíná kaplička a památník, všude kolem jsou krásné pláně a louky se stromy. Městečko leželo na trase Zlaté stezky z Kašperských Hor do Pasova. Město padlo v rámci osudu poválečného odsunu sudetských Němců.

Javorník

Na území České republiky se nachází několik Javorníků, stejný název má Klostermannova rozhledna na Šumavě, vesnice na Horňácku a na kopci Javorníku nedaleko Liberce najdete sportovní areál Obří sud. A hned za ním je čtvrtý Javorník, pohraniční město na úpatí Rychlebských hor se zámkem Jánský Vrch.

Zdroje info: kudyznudy.cz, cestovani.cz

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:CENKOVA_PILA_2019_-_Samsung_23.jpg

Náhledové foto: Pixabay