Agresivní labuťák je zpátky – Trenér opět ohrožuje plavce i kanoisty, odchyt se stále nedaří, i když jsou ochránci opravdu vynalézaví

Agresivní labuťák je zpátky – Trenér opět ohrožuje plavce i kanoisty: I když jsou labutě obecně považovány za klidné a mírumilovné ptáky, mohou se stát agresivními, zejména v období hnízdění a výchovy mláďat, kdy brání své teritorium a potomstvo před vnějšími nebezpečími.

Agresivní chování labutí je obvykle spojeno s klováním, boucháním křídel nebo dokonce útokem na člověka. To může být způsobeno nevědomým porušením teritoria labutí, narušením klidu hnízda nebo mláďat, nebo jako obrana proti vnímání ohrožení. Ovšem labuť zvaná Trenér útočí i z mnohem malichernějších důvodů.

Trenér se nechce nechat chytit

Hnízdí na řece Radbuze v Plzni a rozhodně nebrání jen nejbližší okolí svého hnízda. Dokáže útočit na plavce i kanoisty na celé řece, tedy respektive v úseku ,který považuje za svým. A to není dobře. Je důležité si uvědomit, že labutě jsou velcí ptáci a jejich útoky mohou být velmi nebezpečné pro člověka, zejména pro děti. Pokud se chovají agresivně, je nejlepší se jim vyhnout a pokud je to možné, vyhledat odborníka na ptactvo, který by pomohl situaci řešit.

Foto: Pixabay

A přesně o to se snaží odborníci z DESOP, kteří se snaží agresivního labutího samce i jeho partnerku odlovit a převést jinam. Loni se ho například během dubna podařilo přestěhovat mimo Plzeň na Rokycansko, ale už během měsíce listopadu byl i se svou labutí partnerkou opět zpátky v Plzni.

Trenér je výjimkou

Většinou se však labutě nebudou chovat agresivně, pokud nejsou vyrušovány v době hnízdění nebo výchovy mláďat. Pokud se lidé při setkání s labutí chovají klidně a s respektem, mohou si vychutnat pozorování těchto krásných ptáků v jejich přirozeném prostředí zcela bez obav.

 

Zdroj: https://plzenska.drbna.cz/zpravy/spolecnost/11400-obavany-trener-a-postrach-kanoistu-se-vratil-zatim-ztroskotaly-vsechny-pokusy-o-odchyt-agresivniho-labutaka.html, https://plzensky.denik.cz/zpravy_region/trener-se-vratil-labuti-samec-prohani-vodaky-po-radbuze-20210323.html

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.