Okurky Znojmia už na trhu možná neuvidíte – zahraničnímu majiteli údajně nevydělávají, i když jejich akvizice byla největším obchodem za poslední dekádu

Okurky Znojmia dost možná už brzy zmizí z našeho trhu. Problém je na straně jejich norských majitelů. Podle nich prý totiž tyto výrobky dostatečně nevydělávají.

Norská skupina Orkla, které tato slavná značka nyní patří, se totiž chystá v České republice uzavřít hned dvě ztrátové výroby. Tou první je právě společnost Pika Bzenec, pod jejíž hlavičku patří i slavné okurek Znojmia, a spolu ní také dosavadní jedničku na tuzemském trhu s mraženou zeleninou – společnost Agrimex Vestec.

Okurky Znojmia – co jsou vlastně zač

Tzv. znojemské okurky jsou tradiční českou a moravskou specialitou, která se vyrábí z okurek, cibule, octa, soli a koření. Jsou pojmenovány po městě Znojmo na jihu Moravy. Bývají tradičně naloženy v octovém nálevu s cibulí, pepřem, kmínem, hořčicí a dalšími druhy koření a konzumují se jako příloha k tradičním českým jídlům, jako jsou například řízky, guláš nebo smažený sýr.

Foto: Pixabay

Mnoho lidí je také má rádo jako osvěžující pochutinu nebo jako součást piknikových košíčků. Okurky Znojmia jsou pak mezi lidmi oblíbené především pro svou pikantní chuť a křupavou konzistenci. V současnosti se okurky znojemské vyrábí a prodávají po celé České republice, ale stále jsou nejvíce spojovány s jižní Moravou a městem Znojmo.

Zmizí z trhu? Možná ne

Pro milovníky této pochoutky to naštěstí neznamená její definitivní stažení z trhu. Norská skupina Orkla se nechala slyšet, že nevylučuje přesunutí výroby tradičních značek do jiných provozoven. Vše by tak nakonec nemuselo být tak černé, jak to na první pohled vypadá.

 

Zdroj: https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-orkla-planuje-v-cesku-zavrit-dva-zavody-a-propoustet-okurky-znojmia-zrejme-zmeni-vyrobce-40425068, https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-firmy-norove-chteji-zavrit-vyrobu-okurek-znojmia-i-lidra-v-mrazene-zelenine-227267

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.