Srážka lyžařky v Krkonoších: 2 miliony z vlastní kapsy viníka jako odstrašující případ

Horská služba

Sjednávání cestovního pojištění na hory je jakousi doménou zahraničních lyžařských dovolených. Pokud jede člověk do Alp nebo jiných zahraničních hor, prostě a jednoduše se pojistí. Věc je brána jako zcela automatická. Jestliže ale vyrážíme brázdit naše sjezdovky, pojištění neřešíme. Bohužel. Přitom bychom ale měli. Vždyť nás dovolená může přijít na neskutečné peníze. Důkazem budiž třeba úraz, který se stal v Krkonoších.

Srážka mladé lyžařky jako zářný případ

Nepříjemná nehoda se stala v Krkonoších. Muž musel platit odškodné přesahující 2 miliony korun. Jednalo se o muže, který srazil na lyžích mladou ženu. Ta utrpěla těžká zranění s tím, že byla i v bezvědomí. Naštěstí si horská služba našla svědky události, a nakonec byl nalezen i viník. Ten sice zapíral, jak mohl, a podpořili ho i jeho přátelé, nicméně soud rozhodl jasně. Viník byl označena musel zaplatit zmíněnou sumu.

Kartička pojištěnce nemusí stačit

Tuto skutečnost je třeba si uvědomit. Většinou skutečně stačí prokázat se kartičkou vaší pojišťovny, nicméně v určitých případech to stačit nemusí. Jedná se pochopitelně o momenty, kdy nechtěně srazíte někoho jiného. Sjednání pojištění odpovědnosti vás před takovýmito případy bez problémů ochrání. Stejně tak poskytne ochranu i před případným nechtěným rozbitím vybavení hotelu a podobně. Když jedete s dětmi, stoprocentně tuto pojistku oceníte.   

Jak probíhá posouzení kolize na sjezdovce?

Podle pravidel Mezinárodní lyžařské federace. Velmi důležitou roli hraje především ohled na ostatní lyžaře a snowboardisty. Mimo jiné ale patří mezi důležitá kritéria hodnocení také způsob jízdy, správné předjíždění nebo zvládnutí rychlosti.

Česká kartička pojištěnce nemusí stačit

Česká kartička pojištěnce mi o jiné platí i třeba v Tatrách. Na Slovensku se ale nevztahuje na zásahy Horské služby Slovenské republiky. Cena takového zásahu se přitom pohybuje ve stovkách eur. V takové Itálii je pojištění odpovědnosti za škodu nezbytností, potvrzení musíte mít dokonce při sobě v době lyžování. Obecně se doporučuje, aby takzvaná pojistka na blbost měla limit plnění klidně i 10 milionů korun na odpovědnost. Na zdraví se doporučuje 25 milionů korun.   

Zdroje info: Autor, https://www.idnes.cz/finance/pojisteni/pojisteni-cestovni-odpovednost-za-skodu.A230306_095459_poj_frp?zdroj=top

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.