Akaši-Kaikjó: jeden z vrcholů mostního stavitelství

Most Akaši-Kaikjó

Mosty jsou fascinující stavby a právem se těší velkému zájmu turistů a cestovatelů. Některé z nich se staly dokonce hlavními symboly měst, ve kterých stojí. Stačí vyslovit jména jako Golden Gate Bridge nebo třeba Tower Bridge a každý hned ví, o jakém městě je řeč. Fascinujících mostů je ale na světě mnohem více. Pokud vás zajímají technické památky a vůbec výsledky umu inženýrů a stavitelů, při návštěvě Japonska byste neměli minout most Akaši-Kaikjó ve městě Kobe.

Most, jehož parametry změnilo zemětřesení

Most Akaši-Kaikjó poskytuje řidičům spojení mezi městy Kóbe a Awadži, které se obě nachází na ostrově Honšú. Vede po něm šestiproudá dálnice a jeho stavba započala v roce 1988. Dokončen byl o deset let později, na jaře roku 1998. Zajímavostí je, že most byl původně plánován s rozpětím hlavních pylonů 1990 m. Ty už ale byly postaveny, když v roce 1995 udeřilo na ostrov Honšú zemětřesení o síle 7,2 stupně, které pylony posunulo o metr od sebe. Projekt tak bylo třeba přepracovat a přizpůsobit se nové situaci.

Celková délka mostu je nyní 3911 m, což z něj až do letošního jara činilo nejdelší visutý most na světě. O první příčku jej letos v březnu připravil nový turecký most Çanakkale 1915 (též Dardanelský most) s délkou 4608 m (pro srovnání, Golden Gate má délku 2737 m). Bez ohledu na to se však jedná o úžasnou stavbu.

akashi-kaikyo-bridge

Foto: Pixabay

Jak se na most dostat?

Dostat se na most je snadné, stačí si půjčit auto a najet na dálnici Kobe-Awadži-Naruto, jejíž součástí most je. Je ale třeba počítat s nutností zaplatit mýtné ve výši 2300 jenů (něco přes 400 Kč). Pěšky se na most běžně dostat nelze, výjimku tvoří organizované prohlídky.

Zajímavým způsobem jak se o mostě dozvědět více, je návštěva muzea a turistického centra „Akashi Kaikyo Bridge Exhibition Center“, která se nachází pod severním okrajem mostu nedaleko známé promenády Maiko, která nabízí krásné pohledy na most. V tomto případě je nejlepší využít městskou hromadnou dopravu do stejnojmenné stanice (Maiko).

Zdroje informací: https://en.wikipedia.org/wiki/Akashi_Kaikyo_Bridge

https://www.japan.travel/en/spot/1049/

Náhledové foto: Pixabay