Navštivte netypickou pozemní lanovku z 19. století

Záhřebská lanovka

Lanovka zcela zásadním způsobem propojuje Chorvatské Dolní a Horní město. Navzdory tomu, že jezdí po trati dlouhé 60 metrů, což z ní dělá nejkratší pozemní lanovku na světě, šetří místním lidem ani ne tak čas, jako spíš propocené šaty. Po pravdě řečeno, v případě, že stejnou trasu absolvujete pěšky, čeká vás na schodech poctivé dvě minuty šlapání a pocení na sluníčku. Lanovka zdolá úseky za minutu a pár vteřin k tomu, ale ženy jistě ocení, že jim neteče řasenka, a vznešení muži suchou košili.

Nejprve protesty a potom…

Tak jak Pařížané bojkotovali výstavbu Eiffelovy věže a báli se toho co s ní přijde dál, tak i místní lidé nebyli na lanovku tak dobře naladění. Její největší přínos zažili v dubnu 1893, kdy lanovka byla poháněna párou. Ale jakmile došlo k přílišnému poklesu tlaku, museli se obyvatelé vystoupit a tlačit lanovku k cíli. Ale jakmile byl parní motor ve 30. letech 20. století nahrazen elektrickými motory, bylo to jiné.

Dnešní provedení pochází ze 70. let

Zagrebačka_uspinjača_(kolovoz_2021)
Foto: cs.wikipedia, Vojtěch Dočkal, https://cs.wikipedia.org/wiki/Lanov%C3%A1_dr%C3%A1ha_v_Z%C3%A1h%C5%99ebu#/media/Soubor:Zagreba%C4%8Dka_uspinja%C4%8Da_(kolovoz_2021).jpg

Lanovka má dva vozy, každý s 16 místy k sezení a 12 místy ke stání. Má převýšení 30,5 metru a sklon 52 %. Dráhu tvoří viadukt s osmi půlkruhovými oblouky a navzdory každodenní námaze nedochází k žádnému defektu lanovky. Pod lanovkou se nacházejí malebné obchůdky s drobnostmi a umělecká řemesla. Dolní stanici lanovky najdete na Tomicově silnici, horní stanici pak na Strossmayerově promenádě. Lanovka jezdí každých 10 minut. Nejen pro cestovatele jde o příjemný zážitek. Jedna jízda stála přibližně 15 korun.

Bezpečnost především

Protože ke každému stroji patří životnost, byla lanovka na konci 60. let zastavena, aby mohla být přestavěna. Následně se znovu rozjela v roce 1974 a od té doby zažívá každoroční údržbu. Dnešní stanice jsou navíc poctivými kopiemi těch prvních, což velmi oceňují nadšení designéři a tradicionalisté. Od 19. století, kdy lanovka začala fungovat, se nikdy nestala žádná nehoda. Lanovka ujela až 4 000 kilometrů.

Zdroje info: kudyznudy.cz, idnes.cz

Náhledové foto: cs.wikipedia.org, anjči, https://cs.wikipedia.org/wiki/Lanov%C3%A1_dr%C3%A1ha_v_Z%C3%A1h%C5%99ebu#/media/Soubor:Funicular,_Zagreb_(2008)_2.jpg