Globální oteplování má i své klady – nebýt jeho nemohli byste legendární Duhovou horu v Peru vůbec obdivovat. Navíc stále krásní

Kdo ještě neviděl legendární Duhovou horu v Peru jakoby ani nebyl. Jde přitom o cestovatelský poklad objevený celkem nedávno, který vznikl vskutku kuriózně – díky jinak zatracovanému globálnímu oteplování.

Duhová hora (Rainbow Mountain), také známá pod názvem Vinicunca, se nachází v oblasti peruánských And poblíž města Cusco. Tato hora získala své jméno kvůli jedinečnému spektru barev na jejím povrchu. Tvoří ji vrstvy hornin různých odstínů, včetně rudé, oranžové, žluté, zelené a modré.

Co byste měli vědět

Duhová hora se nachází v nadmořské výšce přibližně 5 200 metrů nad mořem a patří k nejznámějším turistickým atrakcím v oblasti. Dříve byla tato oblast méně přístupná a nebyla příliš navštěvovaná, ale s rostoucí popularitou se na místě vybudovala turistická infrastruktura, včetně stezek a turistických služeb.

Foto: Pixabay

Turisté, kteří se rozhodnou navštívit Duhovou horu, často podnikají náročnou pěší túru po horských stezkách v oblasti. Zároveň ovšem musí dát pozor na vysokou nadmořskou výšku, která může být pro některé lidi problematická.

Jak vznikla Duhová hora

A jakou roli v jejím příběhu hraje právě globální oteplování? Je to v zásadě velmi jednoduché. Duhová hora je samozřejmě v Peru už odpradávna, proč byla tedy oficiálně objevena až v roce 2015? Kvůli nepřístupnosti oblasti to není – ve skutečnosti ji zkrátka a dobře po celou dobu pokrýval sníh a led, který ustoupit teprve nedávno. A přírodní zázrak byl na světě. A díky stále vylepšované turistické infrastruktuře jde o cíl stále krásnější a dostupnější.

 

Zdroj: https://www.poznatsvet.cz/clanek/duhova-hora.html, https://www.alongdustyroads.com/posts/rainbow-mountain-cusco-peru, https://www.geologyin.com/2016/02/the-rainbow-mountains-in-peru-very.html

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.