I Česko má svého dinosaura – má bizarní název a vzdává hold dvěma významným mužům české vědy

I Česko má svého dinosaura – a to i přes to, že v druhohorách se na našem území rozlévalo mělké moře. To však naštěstí pravděpodobně čas od času poskytlo nějak ten ostrůvek k přežití i jiným než vodním živočichům. A jedním z nich byl i prozatím jediný známý český dinosaurus Burianosaurus augustai.

Bohužel o něm zatím není známo příliš mnoho informací, protože nebylo objeveno mnoho kosterních pozůstatků (vlastně jen levá stehenní kost a několik dalších fragmentů) a jeho existence není příliš dobře doložena.

Od objevu uběhlo 20 let

Tato kost byla objevena MUDr. Michalem Moučkou nedaleko Kutné Hory, A to v roce 2003. I přesto se vědcům podařilo toho dinosaura poměrně dobře zrekonstruovat Burianosaurus augustai byl malým, asi 1,5 metru dlouhým býložravým dinosaurem z infrařádu Ornithopoda a kladu Rhabdodontomorpha, žijícím v období rané svrchní křídy (pozdní část věku cenoman) před asi 95 až 94 miliony let.

Foto: Pixabay

Na oficiální jméno si musel počkat

Výzkumy však byly dlouhé, takže své oficiální jméno dostal tento dinosaurus teprve v roce 2017. Burianosaurus augustai byl pojmenován na počest českého paleontologa Josefa Augusta a také známého malíře Zdeňka Buriana. Augusta se zabýval mimo jiné právě studiem dinosaurů a druhové jméno „augustai“ odkazuje právě na jeho příjmení. Celý název pak lze přeložit doslova jako „Ještěr (Zdeňka) Buriana a (Josefa) Augusty).

Kvůli nedostatku fosilních nálezů a informací je však mnoho o Burianosaurus augustai stále nejasné. Proto se o něm stále mnoho nedozvíme a jeho přesný vzhled i chování zůstanou nejspíš neznámé.

 

Zdroj: https://medium.seznam.cz/clanek/vladimir-socha-predstavuje-se-cesky-dinosaurus-burianosaurus-augustai-4615?utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=blogy.sznhp.box&dop_vert_ab=&dop_vert_id=&dop_req_id=xdU7b2PYLkO-202303151124&dop_id=4615&source=hp&seq_no=1, https://cs.wikipedia.org/wiki/Burianosaurus_augustai

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.