Akvadukt Dolní Chřibská. Dokonalá technická památka z roku 1886 vás zve na průzkum

akvadukt Chřibská

Mezi jeden ze zajímavých a pozoruhodně dochovaných akvaduktů patří i památkově chráněný vodní náhon s akvaduktem, který se nachází v Dolní Chřibské v děčínském okrese. Cesta k němu sice není značená, ale skutečně stojí za to ho vypátrat a pokochat se dokonalou stavbou. Je dlouhá zhruba sedm set padesát metrů a rok jejího zrození se datuje ke konci 19. století.

Co vlastně znamená slovo akvadukt?

Mnozí tuší, oč se jedná a těm, kteří nevědí, co si pod tímto pojmem mají představit, můžeme říci, že se vlastně jedná o jakýsi most. Název pochází z latiny, kdy aquae ductus značí vodovod, tudíž se z tohoto názvu odvozuje pojem: umělý vodní most. Respektive vodní kanál, který zajišťuje přívod vody, a to buď nad či pod úrovní sousedícího terénu. Velmi často  překonává přírodní překážky právě pomocí mostů – akvaduktů a vyzděných tunelů.

Zajímavostí je to, že ve starověku se stavěly akvadukty nejen kamenné, nýbrž i dřevěné. Jenže v novověku je nahradily již výhradně zděné a leckdy i s ocelovou konstrukcí.

Chráněná stavba je zapsána na ústředním seznamu kulturních památek České republiky

A i proto stojí za to tuto jedinečnou památku navštívit. Rozhodně nebudete litovat. Náhon s dvou obloukovým akvaduktem, který přiváděl vodu z říčky Chřibské Kamenice v Lužických horách do tkalcovny,  nechal vystavět továrník Florian Hübel v letech 1884 až 1894. Bohužel na provozu tkalcovny se podepsala velká  hospodářská krize, která začala v roce 1929 a její slibný provoz musel být ukončen.

Poznávejte krásy Českého Švýcarska

Náhon s akvaduktem se nachází v krajině ticha, míru a klidu. Spojíte tak „dva v jednom“. Prohlédnete si krásnou památku, kterou nám zanechali naši předkové, a zároveň podniknete dobrodružný výlet za poznáním krás chřibské přírody. Navíc se tato stavba nachází v těsné blízkosti Národního parku České Švýcarsko. A už jen proto vám doporučíme si vyhradit dostatek času, jelikož České Švýcarsko vám nabídne tolik dalších pozoruhodností, že se budete chtít znovu vracet…

Zdroj: wikipedia.org, www.ceskesvycarsko.cz

Náhledové foto, autor Marie Čcheidzeová, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=73640002

favicon

V Čechách je krásně, tak proč někdy nevyrazit za hranice všedních dnů...?