Balaton jako skutečná perla Maďarska – co čekat, pokud se sem vydáte na dovolenou

Balaton

Maďarsko je známé svými termálními prameny – to ovšem není jeho jediné lákadlo. Proslavilo se také vynikajícími víny a krásnými jezery. Jedním z takových jezer je Balaton. Je považováno za největší sladkovodní jezero ve střední Evropě.

Jeho rozměry jsou totiž opravdu úctyhodné, jeho délka je 78 km a rozloha 596 metrů čtverečních. km. A proč je u turistů tak oblíbené?

Proč se vydat k Balatonu

Voda v Balatonu se poměrně rychle ohřívá, takže se v něm můžete koupat od časného jara do pozdního podzimu. Na jezeře je také možné rybařit, surfovat a plachtit. A aby toho nebylo málo, je Balaton navíc považován i za léčivé jezero. Jeho zásaditá voda je bohatá na jód, který příznivě působí na nervový systém – můžete si tedy užít jak koupání, tak i lázně pěkně v jednom.

Balaton

Foto: Pixabay

Ve hře jsou i přírodní památky

Na březích Balatonu a také v jeho okolí se nachází mnoho zajímavých atrakcí. Najít tu můžete např. jeskyně Loci. Je to jedna z nejkrásnějších přírodních památek na území Bulharska, takže rozhodně stojí za návštěvu. Zaujme vás především její délka přes 100 metrů.

Máte raději gastronomická putování? Pak byste měli vědět, že hlavním městem vinařství v okolí Balatonu je město Balatonfüred. Je také známé svými historickými památkami, především mnoha chrámy se starověkými freskami a malbami, léčivými prameny s obsahem oxidu uhličitého.

Opravdu krásným místem pro návštěvu je také poloostrov Tihany, který se rovněž nachází nedaleko Balatonu. Jeho hlavními atrakcemi jsou kostel a benediktinský klášter, které jsou považovány za nejstarší stavby na Balatonu. A část poloostrova je rovněž vyhlášená chráněným přírodním územím. Můžete se tedy těšit i na krásnou přírodu.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://travelking.cz/travelpedia/madarsko/balaton

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.