Albánie: Proč stojí za to ji navštívit?

Albánie

Moc Čechů ji zatím moc nezná, a pokud tak jen jako další z destinací k polehávání na pláži, což je škoda.  Dovolená v Albánii totiž stojí za to. Země je plná nádherné přírody, impozantních hor, zabírající 70% rozlohy země a také středověkých nebo římských památek.

Historie Albánie na jednom místě

Historii toho státu asi nejlíp pochopíte při procházce největším a zároveň nejstarším městem Drač. Přístav Drač byl už v římských dobách strategickým bodem a je tu všechno, co symbolizuje dějiny zdejší země.  Od římského amfiteátru, který je obklopen malými domky, před nedalekou mešitu, pozůstatky hradeb z Byzantské říše až po bulváry připomínající Latinskou Ameriku.  Na hlavní promenádě narazíte na pozůstatky nedávné totality, dále na sochy vojáku se samopaly, ale tak na moderní umění.  Působí to sice trochu bizardně, ale když si dáte oběd v jedné z blízkých restaurací, bude vám tahle země zase o kousek blíž.  Výhodou je také to, že se zde domluvíte snadno anglicky a téměř všude se dá platit eury.  Místní vám pak vrátí v eurech nebo často i ve zdejší měně a i z toho důvodu v Albánii nejsou žádné směnárny.

Na jih od Drače

Na jih od Drače se táhnou dlouhé písečné pláže, kde najdete jeden hotel vedle druhého.  Všechny hotely, byly ale postaveny teprve před 15 lety, kdy se země začala otvírat turistům, do té doby tu byl jen borovicový les.  Moře je tu mělké, takže pro děti ideální, ale kvůli písku trochu kalné.  K průzračnějšímu moři musíte dál na jih, kde Středozemní moře přechází v Jónské a kde je už pobřeží skalnaté a moře tedy průzračné.

Výlet do vnitrozemí

Pokud se budete chtít vydat do vnitrozemí, doporučujeme výlet do města tisíce oken, do Beratu.  Nachází se v údolí řeky Osum a nad ním se tyčí citadela, ze které je nádherný výhled na okolí.  Působivé je také město Kruje se zdejší pevností, která je symbolem odporu proti Turkům. Nakonec nesmíme zapomenout ani na hlavní město Tirana.

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.