Přírodní unikáty v Česku

Pravčická brána

Za světovými unikáty nemusíte jezdit daleko, přírodní krásy najdete i u nás v Česku. Česko je totiž přírodním rájem s dechberoucími skalnatými útvary, působivými vodopády nebo kuriozitami jako jsou třeba písečné pouště nebo bahenní sopky.

Nejvyšší vodopád v Česku a Ledovcová jezera na Šumavě

Nejvyšší vodopád v Česku měří 148 metrů a jmenuje se Pančavský vodopád.  Pančavský vodopád najdeme v Krkonoších přesněji na značené turistické trase mezi Labskou boudou a mohylou Hanče a Vrbaty. Na říčce Pančava, kde voda padá v kaskádách z Pančavské louky Labského dolu.   Nad vodopádem se nachází také vyhlídka tzv. Ambrožova vyhlídka, ze které je krásně vidět na Labský důl, Lysou Horu i Kozí hřbety.  Za průzračnými ledovcovými jezery nemusíte až do Alp, stačí vyrazit na Šumavu, třeba k Čertovu nebo Černému jezeru nedaleko Železné Rudy.

Symbol Českého Švýcarska a skalní město Adršpach

Pravčická brána, symbol Národního parku České Švýcarsko a největší skalní brána v Evropě.  V roce 2009 se dokonce tento úchvatný přírodní úkaz dostal do užšího kola ankety New7Wonders, tedy o sedm přírodních divů světa. Pravčická brána postoupila mezi 71 semifinalistů. Brána měří 16 metrů do výšky a téměř 27 metrů do šířky. Na vrchol této přírodní památky se sice dostat nemůžete, ale její krása se dá obdivovat i z okolních vyhlídek.  Dalším skalním skvostem je skalní město Adršpach, který tvoří desítky pískovcových věží. Procházka mezi skalnatými útvary vás zavede i k pískovcovému jezírku nebo Malému a Velkému vodopádu.

Bahenní sopky nebo Sahara

Nedaleko Františkových lázní najdete téměř islandskou krajinu.  V přírodní rezervaci Soos totiž vyvěrají ze země v rašeliništích minerální prameny a oxid uhličitý. K těmto bahenním sopkám se dostanete stezkou na dně vyschlého jezera. Opačným přírodním úkazem je Písečný přesyp u Vlkova, kde se nachází opravdové písečné duny zcela bez vegetace. V blízkosti jsou dokonce přírodní koupaliště s písečnými plážemi.

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.