Alžírsko: Zajímavé zvyky a tradice

Alžírsko

Jestliže milujete cestování po exotických destinacích, pak vám jistě nemůže ujít ani Alžírsko. Tato země má stoprocentně co nabídnout a při cestování sem byste měli vědět, že zde lidé dodržují některé základní zvyky, jejichž neznalost by vás mohla přinejmenším rozhodit. Podívejme se tedy na některé takovéto zvyky poněkud podrobněji. Třeba se i vy světaznalí cestovatelé poučíte a informace vám přijdou vhod.

Tradiční malované vázy

Alžírské ženy mají různé kratochvíle, nicméně mezi tu nejoblíbenější patří bezesporu výroba tradičních hliněných váz. Setkáte se s nimi na mnoha různých místech po celém Alžírsku. Typické jsou velmi jednoduchými malbami znázorňujícími zajímavé výjevy. Charakteristické jsou ryze geometrickými tvary. Barev na samotných vázách není nijak extrémně moc, ale nádoby zaujmou svým tvarem a celkovým vzezřením nabízejícím absolutní originalitu se vším všudy. Vázy malují ženy tak, že sedí na podsedku, jednou rukou drží vázu a druhou malují.

Alžírsko

Tradiční nádoba Guerba

Cestování Alžírskem pro vás bude typické i setkáváním se s tradičními zajímavými předměty. Patří mezi ně určitě i Guerba. Jedná se o nádobu na vodu, která je vyrobena z drtivé většiny z kozí kůže. I díky tomuto čistě přírodnímu materiálu podle všeho dokáže udržet teplotu vody stále konstantní velmi dlouhou dobu. Ti, kteří putují napříč pouští, jsou touto nádobou vybavení a mají tak pitnou vodu na dlouhou dobu do zásoby. Mnohdy je tato nádoba ale vystavena pouze na okrasu.

Alžírská svatba

Naše tradiční česká svatba je každému z hlediska obřadu a různých úkonů notoricky známá. V Alžírsku se do jisté míry podobá. Připravují ji kompletně rodiče. Spojená je s hudebním doprovodem a také s tradičními sladkostmi připravenými speciálně pro tuto příležitost. Odlišný je přístup ke svatbě, kdy se uzavírá svazek s kompletně celou rodinou a nejen s daným člověkem. Typický je i rituál koupele připravené pro novomanžele.

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.