Amsterdam jako Benátky severu láká miliony turistů ročně. I díky domům s červenými lucernami

Pokud máte rádi městskou turistiku, tak se zajeďte podívat do Amsterdamu, které je pěším turistům příznivě nakloněn. Dokonce tak moc, že vedení hlavního města se muselo pustit do regulace jeho návštěvnosti. Hlavní atrakce jsou od sebe vzdáleny sotva čtyři kilometry, takže se k nim turisté dostanou během hodiny. Nizozemsko obecně má nízkou míru dopravních nehod a motoristé jsou tu zvyklí jezdit s ohledem na chodce i cyklisty, kteří jsou tu upřednostňováni. Co zajímavého na vás v Amsterdamu čeká?

Když do Amsterdamu, tak raději mimo sezónu

Amsterdam je opravdu velkým lákadlem, proto je v hlavní návštěvnickou sezónu plné turistů. Jestliže se tedy nechcete prodírat davy zvědavců, tak se do hlavního nizozemského města vypravte v době mimo sezónu.

Pokud byste chtěli vědět, co znamená Amsterdam v překladu, tak je to „přehrada na řece Amstel“. Město bylo vybudováno v jejím ústí jako původně rybářská vesnice ve 12. století a vodní tok byl přehrazen, aby se omezilo riziko záplav. Tři hlavní kanály, Císařův, Princův a Panský, jež tvoří soustředné půlkruhy okolo města, vznikly již v 17. století. Kanály sloužily k obraně, dopravě i k vodnímu hospodářství. Jsou to vlastně vodní příkopy s hliněnými hrázemi. Díky množství vodních kanálů se městu přezdívá Benátky severu.

Podél kanálů najdete na 1 550 historických památek, díky nimž je Amsterdam jednou z nejoblíbenějších turistických destinací v Evropě. Ročně se sem podívá přes pět milionů turistů.

Ulice v Amsterdamu. Foto: Pixabay

De Vallen – čtvrť s červenými lucernami

V historickém centru mezi ulicemi Damrak a Warmesstraat se rozprostírá čtvrť, kde se legálně provozuje prostituce. Své služby tu mohou prostitutky poskytovat veřejně již od roku 1811, ale nikoli oslovováním potenciálních klientů na ulici, ale v červeně osvícených oknech domů. Kromě nich tu ale jsou i noční kluby, muzeum marihuany, erotické divadlo i muzeum sexu. Asi nikoho nepřekvapí, že právě tato čtvrť s červenými lucernami na domech patří mezi nejnavštěvovanější místa v Amsterdamu. Nicméně vedení města už začalo uvažovat o tom, že by tuto atrakci přestěhovalo z centra na předměstí.

Amsterdamské cyklostezky

Amsterdam je k cyklistům velmi přátelský a zdejší cyklistická infrastruktura je na vysoké úrovni. V hlavním městě najdete hustou síť cyklostezek s červeným povrchem, jízdních pruhů pro cyklisty i stojanů na kola. I jako turista se můžete po městě na kole svézt. Mimochodem se zde konají cyklistické výlety s průvodcem.

Amsterdamské památky

Nejstarší budovou v Amsterdamu je kostel Oude Kerk ve čtvrti De Wallen, jenž byl vysvěcený již v roce 1306. Ve městě najdete i dřevěné budovy, ta nejstarší Het Houten Huys pochází z roku 1424 a je postavena v gotickém slohu. V průběhu 16. století byla většina dřevěným budov zbourána a nahrazena zděnými. Typickým rysem amsterdamské renesance jsou stupňovité štítové fasády. Za pozornost stojí třeba protestantský kostel Westerkerk na Kruiskade, postavený v letech 1620 až 1631. Z barokních staveb je pak možné jmenovat Královský palác na náměstí Dam, který je jedním ze tří oficiálních paláců holandské královské rodiny.

Zdroj: https://www.iamsterdam.com/en; https://smilingway.cz/amsterdam/; 

Náhledové foto: Pixabay

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.