Arabica v ohrožení? Oblíbenému druhu kávovníku podle vědců dochází čas – může za to změna klimatu

Arabica v ohrožení? Oblíbenému druhu kávovníku podle vědců dochází čas – může za to změna klimatu . Káva arabica, často označovaná za zlatý standard kávových zrn, je v ohrožení. Podle vědců tento oblíbený druh kávovníku mizí a na vině jsou klimatické změny.

Kávová zrna Arabica jsou ceněna pro svou jemnou chuť, mírnou kyselost a aromatické vlastnosti, díky nimž jsou oblíbená mezi znalci kávy po celém světě. Právě ekologické podmínky, díky nimž je káva arabica jedinečná a vyhledávaná, jsou však ohroženy.

Káva Arabica a její zranitelnost

Káva arabica, vědecky známá jako Coffea arabica, je ceněna pro své jemné a komplexní chutě. Daří se jí ve specifických podmínkách prostředí, které se vyznačují nadmořskou výškou mezi 2 000 a 6 000 metry, mírnými teplotami, dostatkem srážek a půdou bohatou na živiny. Tyto podmínky se nacházejí v oblastech, jako je Etiopská vysočina či Kolumbie, známých také jako „kávový pás“.

Foto: Pixabay

Tyto podmínky jsou však ohroženy dopady klimatických změn. Rostoucí teploty, změna srážek a šíření škůdců a chorob představují pro kávovníky Arabica značné riziko. V posledních letech se oblasti pěstování kávy potýkají s častějšími a silnějšími suchy, vlnami veder a nepředvídatelnými výkyvy počasí. Tyto změny stále více ztěžují prosperitu kávy Arabica v jejích tradičních pěstitelských oblastech.

Dopad klimatických změn na kávu Arabica

  • Citlivost na teplotu: Káva Arabica je velmi citlivá na výkyvy teplot. Se zvyšujícími se teplotami trpí kávovníky zvýšeným tepelným stresem, což snižuje výnosy a zhoršuje kvalitu zrn. Extrémní horko může také vést k fyziologickému poškození kávovníků, které způsobuje vadnutí, ztrátu listů a snížení fotosyntézy.
  • Pozměněný průběh srážek: Káva arabica je závislá na dobře rozložených srážkách v průběhu roku. Změna klimatu způsobuje změny v rozložení srážek, které vedou buď k dlouhotrvajícím suchům, nebo k nadměrným srážkám, což může poškodit produkci kávy. Zejména sucha mohou výrazně snížit kvalitu a množství kávových zrn.
  • Zvýšený tlak škůdců a chorob: Vyšší teploty jsou příznivým prostředím pro škůdce a choroby, které mohou ničit úrodu kávy. Zejména zavíječ kávovníkový a rez kávová se v důsledku změny klimatu rozšířily, což vede ke značným ztrátám.

Odolná alternativa: Coffea stenophylla

I když se vyhlídky kávy Arabica mohou zdát chmurné, existuje tu naděje v podobě alternativního druhu kávy: Coffea stenophylla. Na rozdíl od kávy Arabica je Coffea stenophylla odolnější vůči teplejšímu klimatu. Tato méně známá odrůda kávy pochází ze západní Afriky a je známá svou jemnou a jedinečnou chutí – její zrna jsou chuťově srovnatelná s arabikou, což nabízí potenciální řešení pro produkci kávy v podmínkách měnícího se klimatu. Dost možné se vám tedy nabídka v oblíbené kavárně brzy obmění.

 

Zdroj: https://www.google.com/search?q=Arabica+v+ohro%C5%BEen%C3%AD&oq=Arabica+v+ohro%C5%BEen%C3%AD&gs_lcrp=EgZjaHJvbWUyBggAEEUYOTIGCAEQRRg8MgYIAhBFGDzSAQc0MDdqMGo3qAIAsAIA&sourceid=chrome&ie=UTF-8&bshm=rimc/1, https://www.tydenikhrot.cz/clanek/kava-v-ohrozeni-kvuli-horku-a-suchu-prudce-ubyva-plantazi

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.