Poznáte Anglickou památku, která byla ve známých filmech? Alnwick stojí za to

Alnwick

Milujete večery plné britských seriálů nebo filmů? Pak vám tato Anglická památka jistě neunikla ani jednou! Alnwick Castle se stal nejcennějším prostředím pro natáčení filmů. Kromě toho je o něm známo, že je druhým největším obydleným šlechtickým sídlem v Anglii.

Hrad je pod správou vévodů z Northumberlandu

Ti, co toto místo již znají, ví, že se budeme bavit o druhém největším obydleném sídle Spojeného království. Hrad Alnwick, ležící téměř 50 kilometrů severně od Newcastlu v hrabství Northumberland, je od viktoriánských dob přezdíván Windsor severu. Rodina vévody z Northumberlandu zde sídlí od nepaměti.

Úplně první známky o tomto pozoruhodném anglickém diamantu sahá až do roku 1096, kdy šlechtic z Alnwicku položil základy hradu, který posléze skončil jako kulisa pro řadu filmových pokladů a legendárních seriálů. V roce 1309 hrad získal pradědeček Viléma Dobyvatele Henry de Percy, který se zasloužil o opevnění, přebudoval jej a vybudoval jeho věže. Od roku 1750 zde žijí příbuzní vévodů z Northumberlandu.

Hrad prošel mnoha rekonstrukcemi

Hrad se do dnešního dne dočkal řady reprodukcí a úprav. Svou nynější podobu získal v 18. století. Každopádně většina vytvořeného interiéru pochází z 50. let 19. století. Novogotická móda, do níž byl hrad renovován, bezchybně ladí s veselým renesančním stylem a prvky, které zhotovili zruční dělníci z tak vzdálené nepřítomnosti, jako je Itálie. Během návštěvy navíc narazíte na mozaikové podlahy a štukové stropy.

Další zajímavou skutečností je, že hrad Alnwick byl prvním šlechtickým sídlem na severovýchodě Británie, které mělo zavedenou elektrickou energii. Od roku 1889 ji zajišťovala přilehlá vodní elektrárna, která na hradě rozsvítila až 100 elektrických světel.

Hrad Alnwick se proslavil v mnoha filmech

Alnwick 2
Foto: Pixabay

V případě, že vám novogotický hrad připadá známý, určitě jste ho viděli v několika filmech a televizních seriálech, ve kterých se objevil. Především byl ve filmu Harry Potter a Kámen mudrců, kde hrad, jeho věžičky, zdi, bašty, věže a padací mosty, poskytl kulisy pro scény pod širým nebem v Bradavicích. Například lekci létání na koštěti nebo hru zvanou famfrpál, nebo se objevil v zážitkovém filmu Robin Hood: Vládce zbojníků, v němž se objevil Kevin Costner.

Kromě toho byl k vidění v několika televizních zpracováních. Objevil se například v komediálním aranžmá Černá zmije, kde zazářil úžasný Rowan Atkinson, nebo v seriálu Panství Downton, kde ho šéfové oblékli do poněkud modernějšího kabátu. Zámek byl také využit pro filmy Ivanhoe a Alžběta a jeho interiéry byly k vidění v trháku Transformers z roku 2017: Poslední rytíř!

Zdroje info: alnwickcastle.com, protravel.cz

Náhledové foto: Pixabay