Hrad Bouzov ani v podzimním čase nezahálí a nabízí návštěvníkům speciální listopadové prohlídky

Asi sedm kilometrů od Loštic, města proslulého výrobou olomouckých tvarůžků, leží jeden z našich nejhezčích hradů – Bouzov. Není proto divu, že patří do desítky nejnavštěvovanějších hradů u nás. I v listopadu si můžete sem zajet a prohlédnout si zimní trasu, která je pro návštěvníky připravena.

Hrad Bouzov a jeho historie

Hrad Bouzov byl postaven asi na přelomu 13. a 14. století, jako první, písemně doložený majitel je zmiňován Búz z Bouzova. Později se dostal do vlastnictví markraběte Jošta Lucemburského, jenž byl synovcem císaře Karla IV. Postupně se hrad dostal do majetku různých šlechtických rodů, z nichž nejvýznamnější byli Haugvicové z Biskupic. Během třicetileté války hrad sloužil jako císařská pevnost a zároveň i jako vězení pro zajatce z řad švédských vojáků.

V 17. století se nemovitost stala majetkem Řádu německých rytířů a v něm zůstala až do konce první světové války, kdy byla nově vzniklou republikou zkonfiskována. Zpátky do rukou řádu se hrad dostal poměrně záhy, už na konci 20. let minulého století, protože se zjistilo, že konfiskace byla neplatná. Za druhé světové války měly na hradě svou základu jednotky SS. Po jejím skončení byl hrad zkonfiskován podruhé, tentokrát už právoplatně podle Benešových dekretů.

Hrad Bouzov. Foto: Pixabay

Romantická přestavba v 19. století

Ačkoliv hrad Bouzov vypadá jako velmi zachovalá středověká památka, jeho současný vzhled pochází z přestavby z konce 19. století, kdy byla zbourána větší část původního středověkého hradu a nahrazena stavbou v romantizujícím stylu napodobujícím hradní památky v jižním Německu. I tak ale stojí za podívání, o čemž svědčí i nebývalý zájem filmařů. Natáčely se zde české pohádky – například O princezně a létajícím ševci nebo Arabela, filmy Kopretiny pro zámeckou paní či Tři mušketýři nebo seriál Válka volů.

Zimní prohlídkový okruh

Až do 30. listopadu 2023 je možné hrad navštívit, a to od pondělí do pátku v čase od 11.00 do 13:00 hodin a o víkendech od 10:00 do 14:00 hodin. Uvidíte tu reprezentativní prostory hradu Bouzov – starou kancelář, schodištní halu, Albětino křídlo, kapitulní síň, rytířský sál, loveckou síň, služební jídelnu, kuchyni, kapli a zbrojnici. Vstupné vás vyjde na 240 korun za dospělého, senioři a studenti platí 190 korun, děti 70 korun.

Zdroj: https://www.hrad-bouzov.cz/; https://cs.wikipedia.org/wiki/Bouzov_(hrad)

Hrad Bouzov. Náhledové foto: Pixabay

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.