Architekti nabízejí lidem z tornádem postiženým obcí plány domů zdarma, chtějí zachovat ráz architektury

Tragédie, která se nedávno přehnala jižní Moravou, nemá v České republice srovnání. A to nejenom co do rozsahu katastrofy, ale také co do solidarity, které se zvedla napříč společností.

Ale i když už deky, plachty nebo pitná voda nejsou potřeba, další nezbytnosti se stále o slovo hlásí. Aktuálně je na pořadu dne zejména obnova kompletně zničených domů. A i přes obří částky, které do postižených obcí proudí ze všech stran, nepůjde právě o malé sumy.

Iniciativa chce zajistit důstojné nástupce

Významná česká architektonická studia se spojila a společně vytvořila iniciativu Obnova21 na podporu lidí a obcí postiženým tornádem, které se 24. června ve večerních hodinách prohnalo Slováckem. Jejich plány jsou jednoduché – nabízejí všem postiženým tornádem projekt rodinného domu zdarma.

Foto: Pixabay

A rozhodně nejde o nízký cíl. Vždyť staveb, které nakonec musely s požehnáním statika k zemi, je okolo 200. Cílem iniciativy je proto přinášet architekturu tam, kde je to zrovna potřeba. Protože jen o pouhé výstavbě domů celý počin není.

Projekt Dům pro Slovácko vzniká pod záštitou České komory architektů a České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě. A ve hře je především zachování historického odkazu.

Slovácko jako malované

„Naším cílem je vytvořit projektovou dokumentaci rodinného domu se soudobou dispozicí, materiály a technologiemi a tento projekt nabídnout stavebníkům formou pro bono, tedy zdarma k dispozici pro jejich finální úpravy. Nejen že se tím může významně ušetřit čas a náklady, ale zároveň se pomůže zachovat historický odkaz,“ říká architekt Lukáš Janáč z ateliéru YUAR, iniciátor akce. Projekt bude přístupný každému, stačí se zaregistrovat přes webové stránky  www.obnova21.cz.

Náhledové foto: Protext

Zdroj: Architekti nabízejí postiženým tornádem projekt rodinného domu zdarma | Protext – PR služby ČTK

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.