Vladivostok: Vládce východu je konečnou stanicí nejdelší železniční trati na světě

Nejvzdálenějším slovanským městem je Vladivostok na Dálném východě. Jen kousek od něho leží Japonsko. Co by kamenem dohodil je Čína, Jižní Korea a KLDR. Co zajímavé jste o něm nevěděli?

Původně to byla malá rybářská osada

Ruské město Vladivostok na Dálném Východě nepatří mezi často navštěvované destinace. Do Chorvatska cestují Češi častěji. Vládce východu, jak se tomuto městu přezdívá, v sobě nese historický vliv jihoasijské kultury, zejména té čínské. Čína území Vladivostoku spravovala až do 60. let 19. století. Pak se tehdejší osada a rybářský přístav dostal po ruskou správu, která z města vybudovala nejdůležitější obchodní křižovatku mezi Evropou a Asií. Stalo se to i díky vybudování Transsibiřské magistrály, jejíž stavba započala v 90. letech 19. století a trvala celých 26 let.

Transsibiřská magistrála

Do té doby se do Vladivostoku cestovalo celé měsíce. Trasa magistrály je dlouhá 9 288 kilometrů a začíná a končí v Moskvě. Konečnou stanicí je pak Vladivostok a nejoblíbenější zastávkou Irkutsk na břehu Bajkalského jezera. Ještě před 100 lety vlak potřeboval na cestu celých 16 dní, dnes dráhu Moskva-Vladivostok zvládne za 6 dní. Moderní vagony jsou konstruované tak, aby vydržely nápor rozdílných teplot, tedy od minus 40 do plus 40 °C. Magistrála vede přes 89 měst a 16 velkých řek.

Foto: Pixabay

Co zajímavé je možné vidět ve Vladivostoku

Vladivostok leží na poloostrově s poetickým názvem Zlatý roh. V éře Sovětského svazu bylo jako důležité vojenské město pro cizince uzavřeno. To se změnilo až po rozpadu SSSR. Od roku 1992 je možné se sem přijet podívat a pokochat se místem, kde za první světové války působily jednotky Československých legií.

Přes záliv Zlatý roh se klene most Zlatý most. Možná vám trochu připomene Golden Gate v San Franciscu. Ostatně k tomuto městu Vladivostok přirovnal při své návštěvě Nikita Chruščov. Bohužel na most zákaz vstupu chodcům, takže obdivovat ho lze jen z dálky. Město má zajímavou atmosféru. Turisté sem jezdí také kvůli výborné gastronomii, v níž přední místo zaujímají různě zpracované mořské plody. Za zhlédnutí stojí také vítězný oblouk. 

Zdroj info: wikipedie.cz

Náhledové foto: Pixabay

 

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.