Astronauti Šen-čou-12 vstoupili na vesmírnou stanici

Astronaut

Objevování vesmíru pokračuje poměrně mílovými kroky. Prvními Číňany, kterým se podařilo vstoupit na vesmírnou stanici, se stali členové mise Šen-čou-12. Došlo tak k ukončení dlouho trvajícího období čekání na to, až obyvatelé nejpočetnějšího národa vstoupí do tohoto vesmírného prostoru.

Kosmická loď Šen-čou-12

Až nyní se podařilo trojici čínských astronautů vstoupit do hlavního modulu stanice Tchien-che nacházející se na kosmické lodi Šen-čou-12. Ta odstartovala dle Čínského úřadu pro pilotovanou vesmírnou techniku minulý čtvrtek. V podstatě se tak stalo nějakých 20 let poté, co byla otevřena Mezinárodní vesmírná stanice ISS. Ta ovšem neumožňuje přítomnost obyvatel Číny na palubě. Zakazuje ji americký zákon. Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) nesmí s Číňany spolupracovat.

Vybudování nové stanice

Aktuálně to vypadá, že tato ISS bude vyřazena z provozu. Rusko už projekt neřeší a Čína hodlá vybudovat zcela novou stanici. Chce přitom spolupracovat s mnohými světovými velmocemi.

Čínská vesmírná stanice se stále staví

Zmiňovaná čínská vesmírná stanice obíhá okolo Země ve výšce cca 400 kilometrů. Stále se staví, nicméně už nyní je připraveno celkem 8 misí, a to včetně třech, jež budou pilotovány. Složena je stanice z onoho zmiňovaného hlavního modulu Tchien-che, zásobovací lodi Tchien-čou-2 a lodi Šen-čou-12. A víte, jak se nazývá čínská astronaut? Taikonaut.

Zdroje info: https://news.cgtn.com/news/2021-06-17/Shenzhou-12-astronauts-enter-space-station-core-module-11aD1mmDQ1a/index.html

Video: YouTube kanál CGTV

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.