A na památku jeho slavného vítězství postavili maják…

Už jsme si zvykli že na oslavu hrdinů se staví ledacos – památníky, zámky, pomníky… Ale maják? Něco takového mohli vymyslet snad jen v Galicii. Navíc jde o velmi starý počin, který nás však dokáže uchvátit i dnes.

Pověsti o antických hrdinech jistě znáte. A nenajdete snad žádného, který by byl silnější a statečnější, než bájný Herkules (nebo Hérakles, chcete-li). A pokud zajdete do španělské A Coruňa, uvidíte tu památky na jeho legendární souboj v plné parádě.

Torre de Hércules alias Herkulova věž

Byl to zápas opravdu nelítostný – tři dny a tři noci byli do sebe Herkules a obr Géryon zaklesnuti a žádný z nich nechtěl ustoupit. Nakonec však antický hrdina přece jen zvítězil. A aby mu místní obyvatelé vyjádřili vděčnost, postavili mu na místě, kde se celý souboj odehrával, památník. Ale neměl být jen tak ledajaký – dnes je známý jako Torre de Hércules alias Herkulova věž.

Foto: Pixabay

Měl sloužit jako připomínka i maják – v tom druhém případě se ovšem něco trochu zaseklo, takže i když jde o antickou památku, poprvé své okolí ozářil až v 17. století. A to není jediná zajímavost.

Tyčí se do výšky 55 metrů

Abyste se dostali až na jeho vrchol, budete muset zdolat 242 schodů. Ale jde rozhodně o výhled, který stojí za to, byť se před vámi bude rozkládat především moře. Okolí majáku pak zdobí půvabný park, plný nevšedních soch.

Zobrazují hrdiny antických mýtů, takže si můžete zopakovat tuhle literární historii. Ale nedivte se, když mezi nimi najdete i sochu galského bojovníka – jde o Breogána, kterému v 19. století historici stavbu majáku připisovali. V okolí pak najdete i několik tras vhodných pro pěší výlet a písečnou pláž pro ničím nerušené lenošení. Na své si tu zkrátka přijde opravdu každý.

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.