Ayia Napa: Muzeum podvodných soch je první svého druhu ve Středozemním moři

V našich končinách nám za chvíli léto dá vale. Jestli si chcete ještě užít sluníčka a koupání, pak byste měli vyrazit na Kypr. Čeká tu na vás teplé moře a počasí ideální na koupání i výlety. Milovníci potápění jistě ocení novou atrakci – podvodné sochy Ayia Napa. Kde je najdete?

Příjemná destinace, kde moc neprší

Kypr je v září velmi příjemnou destinací. Vlhkost vzduchu je již menší než červenci a srpnu, lépe se dýchá a už to nebude vypadat, jako byste byli v sauně. Sice se o něco dříve stmívá, okolo půl osmé večerní je již tma, ale to vám nemusí vadit, protože vše důležité do té doby určitě stihnete. Výhodou je, že ani v září na Kypru neprší a v letoviscích je poměrně klid a pohoda, jelikož děti jsou ve škole.

Foto: Pixabay

Podvodné sochy Ayia Napa

Letos bylo na Kypru otevřeno Muzeum podvodných soch Ayia Napa, které se nachází až na samém východním konci jižního cípu ostrova. Přístup k němu je z pláže Pernera. Tvoří ho celkem 93 soch, které vytvořil britský sochař Jason deCaires Taylor, jenž se na tuto speciální tvorbu specializuje. Sochy jsou v hloubce 8 až 10 metrů a obvykle vytvářejí strašidelné a tajemné scény pod vodou, jež mohou ocenit hlavně potápěči, kteří se do takové hloubky dostanou.

Jeho sochy jsou instalovány v Mexiku, Španělsku, na Bahamách. Taylorovo dílo má za cíl sloužit dvojímu účelu. Nejedná se pouze o umění, ale sochy fungují i jako umělé útesy, jež mohou poskytnout prostor pro podmořský život. Stavba kyperského muzea v Ayia Napa stála 1,1 milionu dolarů. Některé sochy váží až 13 tun a na mořské dno byly instalovány jeřábem.

Zdroj info: insider.com, wikipedie.cz

Náhledové foto: Pixabay

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.