Aztécké město Tenochtitlán: Jeho zbytky pohltilo současné Mexico City

Jestlipak víte, co zajímavého se přihodilo 8. listopadu 1519? V ten den vstoupil španělský dobyvatel Hernán Cortéz do aztéckého města Tenochtitlánu, čímž byl zpečetěn jeho osud. Jaká byla historie tohoto podivuhodného místa a kde najdete jeho trosky?

Jedno z největších měst světa

Ve své době patřil městský stát Tenochtitlán mezi největší města na americkém kontinentě a současně byl jedním z největších měst tehdejšího světa. Žilo v něm na sto tisíc lidí. Jeho historie se začala psát v roce 1325 a trvala dlouhých dvě stě let, než do města po jeho obléhání vtrhli Španělé pod vedením Hernána Cortéze a ukončili aztéckou éru. Tenochtitlán byl dobyt a zničen. Ovšem Španělé nelenili a vzápětí na jeho ruinách začali stavět město nové. S opravou poničených budov se nezdržovali. Z původních staveb tak nezůstalo vůbec nic. Tenochtitlán se nakonec stal hlavním městem místokrálovství Nového Španělska. Byl přejmenován na Ciudad de México (současné Mexico City).

Moderní Mexico City

Stejně jako původní Tenochtitlán i současné Mexico City si udržuje svou důležitost ve světě. Je totiž jedním z kulturních a finančních světových center. Je zajímavé, že v moderních ulicích mexické metropole zůstala z velké části zachována silniční a kanalizační síť Tenochtitlánu. Některé pozůstatky aztéckých budov byly zakomponovány do nových staveb. Na místě, kde původně stála aztécká chrámová pyramida Teplo Mayor, byla v letech 1573 až 1813 vybudována metropolitní katedrála Nanebevzetí Nejsvětější Panny Marie. Patří mezi největší barokní katedrály na světě.

Foto: Pixabay

Co dalšího v Mexico City uvidíte?

Mexico City nabízí ruch velkoměsta a velké rozdíly mezi jednotlivými svými částmi. Zatímco na východě žijí lidé v chudobě a trpí nedostatkem vody a jídla, na západě najdete vily boháčů, kteří si žijí v blahobytu. Na seznamu světového dědictví UNESCO je zapsán dům a ateliér nejvýznamnějšího mexického architekta Luise Barragána, za vidění stojí Muzeum Fridy Kahlo. A pokud je dobrá viditelnost, je přímo z Mexico City výhled na činnou stopku Popocatépetl.

Zdroj info: wikipedie.cz

Náhledové foto: Pixabay

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.