20% všech usmrcených na silnicích pochází z jedné specifické skupiny. Jsou to motocyklisté

Do konce září letošního roku zemřelo na našich silnicích 343 lidí. A sluší se také zmínit, že dalších 1212 bylo těžce zraněno. Významnou skupinou postižených jsou motocyklisté. Jen v letošním roce jich zemřelo 68 a 279 osob si odneslo následky na celý život.

Nejtragičtějším měsícem je letos září, v tento den zemřelo 14 osob a 64 bylo těžce zraněno. Ani ostatní letní měsíce však nebyly pro motorkáře právě příznivé a jen do konce září jich zemřelo více, než za celý loňský rok.

Důvody, proč patři motorkáři k ohroženým

„Příčiny dopravních nehod motorkářů spočívají dlouhodobě zejména v nepřiměřené rychlosti, jezdeckých chybách a panických reakcích. Svou roli také sehrává přehlédnutí motocyklisty ze strany ostatních motoristů,“ říká Jan Polák, manažer projektu Učme se přežít.

Dlouhodobý trend závažných nehod motorkářů sice, klesá, ale počet vážných nehod a následků je stále příliš vysoký. Důležité je zaměřit se na výuku. A to nejen v autoškolách, ale i na tu následnou.

Foto: ČTK

Projekt Učme se přežít

Autoklub ČR ve spolupráci s Týmem silniční bezpečnosti realizuje projekt pod názvem Učme se přežít. Jeho snahou je zlepšit výukové prostředí a rozvíjet odbornost nadstavbové výuky. Jde např. o kurzy na polygonech po celé ČR.

„Popularita motocyklů v ČR je obrovská. Jsme motocyklový národ a jízda na motorce přitahuje nejen mladé řidiče, ale i ty starší. Ti se k motocyklům často vrací po delší pauze a ve statistkách vážných nehod se objevují velmi významně. V letošním roce jsme motocyklistům nabídli 18 bezplatných kurzů bezpečné jízdy. Ty se odehrály na polygonech po celé ČR,“ říká Libor Budina, manažer road safety Autoklubu ČR.

Náhledové foto: ČTK

Zdroj: 20% všech usmrcených na silnicích jsou motocyklisté | Protext – PR služby ČTK

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.