azt

Aztécké plovoucí zahrady: Skvost, který stojí za to vidět

Pokud okolo nich proplouváte v malých, pestrobarevně pomalovaných člunech, nebo se dokonce odvážíte vystoupit na jejich částečně zpevněný povrch, ani ve snu by vás nejspíš nenapadlo, že mnohé z nich vznikly už v době legendárních Aztéků, kteří je používali pro pěstování mnoha druhů ovoce a zeleniny. Řeč je o plovoucích ostrovech chinampas, které najdete právě a jenom v Mexiku.

Zelené ostrůvky na hladině řeky – nic tak výjimečného, řekli byste. Tedy jen do chvíle, než si uvědomíte, že většina z nich vznikala ještě v době, kdy byla Amerika jen objevitelsky lehce tušeným snem těch nejvzdělanějších Evropanů. A i když aztécká kultura (abychom byli spravedliví, technologii chinampas vynalezli jejich předchůdci Toltékové) už dávno zmizela, chinampas jsou tu dodnes.

Chinampas jako jedno z největších lákadel Mexico City

Ano, i tady můžete najít ještě původní plavební aztécké kanály. Dnes si sice horko těžko razí cestu mezi hojnou zelní, která pokrývá okolí chinampas, ale nebojte se – místní lodivodi to mají perfektně zvládnuté.

Zvláště o víkendu se totiž okolo této atrakce rojí doslova davy. Stovky malých, pestře pomalovaných lodiček, vozí jak místní obyvatele, kteří si chtějí odpočinout od městské zástavby uprostřed svěžího ostrůvku zeleně, tak i množství turistů, kteří si podobný výlet zkrátka nemohou nechat ujít. Lodičky nemůžete minout. Nejvíce jich najdete v jižní části města, kde jsou také chinampas nejkrásnější a nejstarší.

Tradiční hudba i lákavé občerstvení

Ale těšit vás nebude jen projížďka okolní přírodou. Vašemu sluchu zalahodí místní hudebníci a zpěváci a pokud budete mít hlad, stačí kývnout ne nejbližší člun s pojízdnou restaurací. V poslední době se navíc aztécké plovoucí zahrady těší stále většímu zájmu, což vede k jejich obnovování v méně turisticky vyhledávaných oblastech. Brzy si je tak budete moci užít třeba i přístavním městě Veracruz.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *