Orlík

Co vám může nabídnout zámek Orlík – nejkrásnější empír v ČR

Obdivujete dobu Napoleona Bonaparte a rádi byste se alespoň na chvíli přenesli do jeho časů? Na zámku Orlík se vám to může skutečně podařit. Od slavného vojevůdce je tu sice jen busta (darovaná jím osobně), ovšem zato tu najdete nejucelenější kolekci empírového nábytku a interiérového zařízení v ČR.

Počátky Orlíku však do podobně honosného stylu měly opravdu hodně daleko. Vždyť původně nešlo ani o hrad ani o zámek, ale o pouhopouhou říční celnici. A teprve patronát Schwarzenbergů v 19. století z něj udělal takového krasavce, jakým je dnes. A právě tomuto rodu vděčíme i za hnojnou kolekci empírového vybavení, pocházejícího zejména z Paříže.

Procházka mezi loveckými trofejemi i kazetovými stropy

Na prohlídku zámku Orlík si vyhraďte asi dvě hodiny. Mimochodem, věděli jste, že původně se tyčil nad skálou poměrně vysoko nad hladinou Vltavy? V roce 1960 však byla dostavěna Orlická přehrada, která zvedla hranici vody o celých 60 metrů. Není divu, že Orlík teď vypadá skoro jako vodní zámek.

Při prohlídce jeho interiérů se nezapomeňte dívat i nahoru – nádherně vyřezávané kazetové stropy jsou i hlavní devízou této památky. A potěší vás i sbírka starých zbraní nebo třeba nejstarší tištěná mapa našeho území. Rozhodně tedy nepůjde jenom nudný historický výklad a pár figurín v historických kostýmech.

Zámecký park a restaurace, pojmenovaná podle psa

Řekněte, dali byste si něco dobrého v restauraci U Toryka? Zvláštní jméno, patřící původně mazlíčkovi knížete Schwarzenberga, ale vaří tu opravdu dobře. Na terase se můžete pokochat výhledem na zámek, uvnitř zase najdete dětský koutek pro své ratolesti.

Samotný park je pak rozdělen na anglickou zahradu a volný přechod do volné krajiny. V létě se tu pořádá množství tématických a historických akcí a dokonce tu někdy bývají ke shlédnutí i divadelní představení, byť vlastní jeviště zámecký park nemá. A obdivovat se lze i honosné hrobce rodu Schwarzenbergů.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

1 komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *