egypt1

Bakšiš v Egyptě – známe situace, kdy drobným penízem místní spíše urazíte

V arabských zemích jsme zvyklí platit za poskytnuté služby na každém kroku. A proto nás může překvapit, když ho někteří průvodci nebo obchodníci odmítnou. Na druhou stranu se může stát nepříjemným faux pas i jeho nesprávně zvolená výše. A jak se v tomhle chaosu tedy vyznat?

Platba bakšiše rozhodně není povinná

Tohle pravidlo si dobře zapamatujte. Plaťte jen za služby, se kterými jste byli spokojeni. Nebo na sebe díky bakšiši upoutejte pozornost. Stejně tak se s jeho pomocí můžete zbavit neodbytných prodejců nebo žadonících dětí. Naopak nikdy, ale opravdu nikdy neplaťte za služby, s nimiž jste spokojeni nebyli.

Kde a jak se platí

Podívejme se na několik modelových situací. Pro začátek si rozměňte ještě před nástupem do letadla dostatek hotovosti. Chtějte Egyptské libry, dolary se počítají o něco hůře. Navíc je po nich větší poptávka. Pokud se o vás v destinaci rozkřikne, že platíte bakšiš v dolarech, budou za vámi chodit všichni.

Za zavazadla na letišti se platí půl libry až libra. Ovšem většina nosičů chce dolary a když ukážete, že je nemáte, přestanou vás obtěžovat. Někdy může být potíž vybojovat pro sebe vozík na zavazadla, který si místní „přivlastňují.“ Není jim hloupé říct si třeba i o pět dolarů. Nabídněte jim maximálně pět liber a nebojte se smlouvat.

Stejnou částku si připravte i za úklid pokojů na hotelích. Mimochodem je slušné nechat bankovku na stolku a nikoli volně položenou na posteli. Tím si u místních taky šplhnete.

Pár drobných si s sebou vezměte i na pláž. Hlídač obvykle bývá placen hotelem, ale bakšiš ve výšce půl libry až libry nikdy neuškodí. A stejnou částku zaplatíte i za každý jednotlivý ručník.

Kdy naopak bakšiš v Egyptě neplatit

Pozval vás někdo na čaj? Bakšišem byste ho spíš urazili. A to samé platí i pro průvodce po tržištích. A ani si nemusíte nic kupovat ( i když je dobré to říci dopředu). Rádi si s vámi procvičí svou angličtinu prostě jen tak.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *